Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanı Karahan’dan Yerel Seçim Sonrası İlk Açıklama!

TCMB Başkanı Mehmet Karahan, seçim sonrasındaki ilk açıklamasında, sıkı para politikasının süreceği mesajını verdi. Detaylar geliyor…
TCMB Başkanı Karahan’dan Yerel Seçim Sonrası İlk Açıklama!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Dr. Fatih Karahan, Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ve TBB Yönetim Kurulu ile bir araya geldi. Karahan burada Pazar günü gerçekleşirilen yerel seçimlerin ardından ilk açıklamasını yaptı.

TCMB Başkanı Karahan, 2024 yılının ikinci yarısında dezenflasyonun tesis edileceğini söylerken, piyasa mekanizmasının işlevselliği ve makro finansal istikrara yönelik uygulamaların teknik ayrıntılarından bahsetti.

TCMB Başkanı Karahan, “Dezenflasyona yönelik adımlarımızın finansal koşullara, talebe ve fiyatlama davranışlarına yansıyacağını öngörüyoruz. Aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz.” açıklamasında bulundu.

Para politikasındaki kararlı duruşun, hedeflenen dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşılmasını sağlayacağını sözlerine ekledi.

TBB Başkanı: TCMB ile İletişimimiz Çok İyi Düzeyde

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ise Merkez Bankası ile iletişimlerinin çok iyi bir düzeyde olduğunu, bugünkü faydalı ve yapıcı görüşmeden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Çakar, Karahan’dan para politikası uygulamalarına ilişkin değerlendirmelerini dinlediklerini, kendisine ve ekibine sektörel gelişmelere dair güncel bilgi sunduklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

TBB Başkanı, toplumsal refah artışı ile kapsayıcı ve sürdürülebilir büyüme için kritik önemde olan enflasyonla mücadeleye olan desteklerini vurguladı. Türkiye ekonomisinin geleceğine ilişkin beklentilerinin olumlu yönde seyrettiğini belirtti.

TCMB Başkanı Karahan’ın açıklamaları, dün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in değerlendirmesini takip ediyor. Şimşek dün yaptığı açıklamada, geçen yılın Eylül ayında açıklanan Orta Vadeli Program’ın (OVP) güçlendirerek kararlılıkla uygulamaya devam edeceklerini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.