Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Anketine Göre Kredilerde Sıkılaşma Dönemi Sona Erdi

TCMB tarafından Banka Kredileri Eğilim Anketi sonuçları paylaşıldı. Ankette kredi standartlarındaki sıkılaşmanın sona erdiği görüldü.
TCMB Anketine Göre Kredilerde Sıkılaşma Dönemi Sona Erdi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Banka Kredileri Eğilim Anketi sonuçları paylaşıldı Ankette elde edilen sonuçlara göre 2023 yılının son çeyreğinde, bankaların genel olarak işletmelere kullandırdıkları kredilere uyguladıkları standartlardaki sıkılaşma seyrinin sona erdiği kaydedildi.

Bankaların beklentisi 2024’ün ilk çeyreği için bu standartların gevşemeye başlayacağı yönünde. Geçen yılın son çeyreğinin alt kırılımlarının incelendiği raporda, büyük işletmelere verilen krediler ile yabancı para cinsinden açılan kredilere uygulanan standartlardaki sıkılaşma yönlü seyrin zayıflayarak devam ettiği vurgulandı.

Buna ek olarak diğer işletme kredilerine uygulanan standartlardaki sıkılaşmanın ise son bulduğu belirtildi.

Kredi Eğilim Anketi’nde bu yılın ilk çeyreğinde konut kredisi standartlarındaki sıkılaşmanın daha da zayıflayacağı tahminine yer verildi. Bireysel kredi standartlarında ise ise bir miktar sıkılaşacağı bekleniyor.

Bankaların yılın ilk çeyreği için taşıt kredilerine uygulanan standartlardaki beklenti sıkılaşmanın düşük seviyede devam edeceği tahmin edildi.

GCM Yatırım Banner

Kredi Talebi ve Fonlama Koşulları

İşletmelere verilen kredilere dair talepteki artışın geçen yılın son çeyreğinde zayıfladığına yer verilen ankette, küçük ve orta ölçekli işletmelere verilen krediler ile kısa vadeli kredilere olan talepte artış olduğu belirtildi. Yabancı para cinsinden açılan kredilere olan talepte azalış olduğu yönündeki değerlendirmelerin zayıflamaya devam ettiği kaydedildi.

Talepteki artışın bu yılın ilk çeyreğinde yine zayıf olması beklenirken, bireysel kredi talebindeki azalış yönündeki seyrin güçleneceği tahminine yer verildi.

TCMB tarafından gerçekleştirilen ankette, geçen yılın son çeyreğinde e yurt içi fonlama koşullarındaki sıkılaşma yönlü seyrin devam ettiği, yurt dışı fonlama koşullarındaki gevşemenin ise güçlendiği görüldü.

Bu yılın ilk çeyreği için, yurt içi fonlama koşullarındaki sıkılaşmanın ve yurt dışı fonlama koşullarındaki gevşemenin devam edeceği tahminine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.