Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Anketinde Kredilerde Sıkılaşmanın Devam Edeceği Sinyali

TCMB tarafından Banka Kredileri Eğilim Anketi yayımlandı. Ankette yılı son çeyreğinde kredi şartlarındaki sıkılaşmanın artacağı beklentisi öne çıktı.
TCMB Anketinde Kredilerde Sıkılaşmanın Devam Edeceği Sinyali
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından “Banka Kredileri Eğilim Anketi” sonuçları yayımlandı. Ankette, 2023 yılının son çeyreği için beklentinin, tüm bireysel kredi türlerine uygulanan standartlardaki sıkılaşma yönlü seyrin zayıflayarak devam edeceği yönünde olduğunu aktarıldı.

Bankaların 2023 yılının üçüncü ve son çeyreğine ilişkin beklentilerini içeren Banka Kredileri Eğilim Anketi, genel olarak işletmelere kullandırılan kredilere uygulanan standartlardaki sıkılaşma yönlü seyrin zayıflayarak devam ettiği belirtildi.

Ankette alt kırılımlar incelendiğinde, tüm işletme kredi türlerine uygulanan standartlardaki sıkılaşma devam etmekte olup, yabancı para cinsinden açılan kredilere uygulanan standartlardaki sıkılaşmanın güçlendiği gözendiğine yer verildi.

2023 yılının dördüncü çeyreği için bankaların beklentisi, genel olarak işletmelere verilen kredilere uygulanan standartlardaki sıkılaşmanın devam edeceği beklentisi paylaşıldı. Ankette ayrıca yılın üçüncü çeyreğinde, konut, taşıt ve diğer bireysel kredi türlerine uygulanan standartlardaki sıkılaşmanın devam ettiği bilgisi yer aldı.

2023 yılının son çeyreği için beklentinin, tüm bireysel kredi türlerine uygulanan standartlardaki sıkılaşma yönlü seyrin zayıflayarak devam edeceği olduğu belirtildi. Anket kredi talebi açısından incelendiğinde, genel olarak işletmelere verilen kredilere olan talepteki artış yönlü seyrin, yılın üçüncü çeyreğinde zayıflayarak devam ettiği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Küçük ve orta ölçekli işletmelere verilen krediler, kısa vadeli krediler ve Türk Lirası cinsinden açılan kredilere olan talepteki artış yönlü seyrin zayıflayarak devam ettiği, uzun vadeli kredilere olan talepte görülen azalışın yerini artışa bıraktığı vurgulandı.

Yılın dördüncü çeyreği için beklentinin, genel olarak işletmelere verilen kredilere olan talepteki artış seyrinin zayıflayarak devam edeceği yönünde olduğu kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın