Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Açıkladı: Mayıs Enflasyonunda Enerji Grubunda Belirgin Yükseliş

Merkez Bankası tarafından dün açıklanan enflasyon rakamlarının ardından, Mayıs Ayı Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu yayımlandı. Detaylar geliyor...
TCMB Açıkladı: Mayıs Enflasyonunda Enerji Grubunda Belirgin Yükseliş
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Mayıs ayına ilişkin fiyat gelişmeleri raporu yayımlandı. Dün açıklanan enflasyon rakamlarının ardından, fiyat artışlarına en büyük etkinin hangi gruptan geldiğine dair bilgilere ver verildi.

Raporda, yıllık enflasyonda baz etkisi kaynaklı belirgin artışa karşın, bu dönemde çekirdek B ve C göstergelerinin yıllık değişimlerin ılımlı bir seyir izlediği, hizmet ve temel mal gruplarında bir miktar düşüş olduğu ve enerjide belirgin olmak üzere diğer gruplarda yükseliş olduğu kaydedildi.

Geçen yıl Mayıs ayında doğalgazın ücretsiz kullanılması kaynaklı düşük baza ek olarak, cari ayda meskenlere yönelik doğalgazda ilk 25 metreküpün bedelsiz olarak kullandırılması uygulamasının sona ermesiyle, enerji grubunda yıllık enflasyonun kayda değer şekilde yükseldiğine dikkat çekildi.

Uygulamanın sona ermesi ile Mayıs ayı manşet enflasyonunun 0,64 puan arttışı ve öz konusu etki arındırıldığında aylık tüketici enflasyonunda sınırlı bir iyileşme kaydedildiği ifade edildi.

TCMB tarafından paylaşılan raporda, gıda grubunda aylık enflasyonun mevsimsel etkilerle zayıfladığı, bu gelişmede sebze kalemi öncülüğünde fiyatları gerileyen işlenmemiş gıda alt grubunun belirleyici olduğu ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Hizmet grubunda yüksek aylık fiyat artış eğiliminin sürdüğüne dikkat çekilen raporda, lokanta-otel, kira ve eğitimin öne çıkan kalemler olmaya devam ettiği belirtildi. Temel mal grubunda Mayıs ayında sezon geçişine bağlı olarak giyim ve ayakkabıda fiyatlar yükselirken, dayanıklı mal alt grubunda fiyat artışının yavaşladığı ifade edildi.

Merkez Bankası, Türk lirasındaki ılımlı seyri takiben üretici fiyatları aylık artışının önemli ölçüde zayıfladığını, yıllık üretici enflasyonunun ise düşük bazın da etkisi ile yükseldiğini belirtti. TÜİK tarafından dün açıklanan rapora göre Mayıs ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 75,45 olarak gerçekleşti. Aylık bazdaki artış ise yüzde 3,37 olarak açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın