Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Açıkladı: Finansal Hizmetlere Güven Ağustos’ta Düştü

Merkez Bankası bugün finans sektöründe faaliyet gösteren kuruluşların katıldığı Finansal Hizmetler Anketi’nin Ağustos sonuçlarını paylaştı. İşte detaylar;
TCMB Açıkladı: Finansal Hizmetlere Güven Ağustos’ta Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB)aylık olarak yayımladığı ekonomik veriler arasında yer alan finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) raporu yayımlandı. Ağustos raporuna göre FHGE, aylık bazda 0,1 puan azalarak 162,2 seviyesine geriledi.

Finans sektöründe faaliyet gösteren 143 kuruluşun yanıtlarına göre hesaplanan finansal hizmetler anketine ilişkin yayılma endeksine bakıldığında son üç aydaki iş durumu ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi FHGE’yi azalış yönünde etkiledi.

Anket sonuçlarına bakıldığında son üç aydaki hizmetlere olan talebin ise FHGE’yi artış yönünde etkilediği kaydedildi.

Merkez Bankası tarafından bir önceki ay açıklanan Temmuz raporunda FHGE, aylık bazda 3,7 puan artarak 162,3 seviyesine yükselmişti.

Finansal Hizmetlere Güven Endeksi Ağustos Grafiği
KAYNAK: TCMB

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin aylık bazda zayıfladığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin güçlendiğine işaret edilirken, gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerinse azaldığı belirtildi.

Ağustos 2023 döneminde Finans ve Sigorta Faaliyetleri sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla incelendiğinde sigorta ve emeklilik fonları hariç finansal hizmet faaliyetleri bir önceki aya göre 0,2 puan azaldı.

Zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç sigorta, reasürans ve emeklilik fonları sektörleri ise bir önceki aya kıyasla 4,6 puan düştü.

Finansal hizmetler ile sigorta faaliyetleri için yardımcı faaliyetleri sektöründe ise bir önceki aya göre 37,2 puanlık artış olduğuna dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.