Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TBMM’de Bu Hafta! Ulaştırma ve Eğitim Reformları Ele Alınacak

TBMM bu hafta ulaştırma alanında kapsamlı düzenlemeler getiren kanun teklifini görüşmeye başlayacak. Detaylar haberin içerisinde;
TBMM’de Bu Hafta! Ulaştırma ve Eğitim Reformları Ele Alınacak
HABER GİRİŞ

Bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemi yoğun. Meclis’te ulaştırma alanında önemli düzenlemeler içeren kanun teklifi görüşmelere başlıyor. Ayrıca Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi ele alınacak.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ise bu hafta Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’na bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi verecek.

Kurul, haftalık çalışmasına 2 Temmuz’da başlayarak Türk Sivil Havacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni ele alacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun teklifi, demirleme ücretleri ve İstanbul ile Çanakkale Boğazları’ndan geçişlerdeki düzenlemeleri içeriyor. Önerilen düzenlemelere göre gemi demirleme ücretleri belirlenirken çeşitli faktörler göz önünde bulundurulacak.

Denizlerde kılavuzluk ve römorkörcülük hizmeti verenler için belirlenen yükümlülüklere aykırı hareket etmeleri durumunda ihlalin niteliğine göre 100 bin liradan 2 milyon liraya kadar idari para cezası öngörülüyor.

GCM Yatırım Banner

Öte yandan Milli Eğitim Akademisi’nin kurulması öngörülen Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi, öğretmen adaylarına yönelik yeni düzenlemeler içeriyor. Teklif, öğretmenlik mesleği için hazırlık eğitimini standartlaştırarak öğretmenlerin mesleki gelişimini desteklemeyi amaçlıyor.

Ayrıca sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçiş süreçleri ve mesleki disiplin konularında yeni düzenlemeler öngörülüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel eğitim kurumlarındaki öğretmenlere karşı görevleri sebebiyle “kasten yaralama”, “tehdit”, “hakaret” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlarının işlenmesi durumunda cezaların yarı oranında artırılacağı ve hapis cezasının ertelenmesi hükümlerinin uygulanacağı ileri sürülüyor.

Haftanın önemli bir diğer gündem maddesi ise İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’na yapacağı bilgilendirme toplantısı olacak.

TBMM’deki bu gelişmelerin detayları, hafta boyunca Meclis’te tartışılacak ve karara bağlanacak. Ayrıca Salı ve Çarşamba günleri siyasi partilerin grup toplantıları da yapılacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.