Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TBB’den TCMB Başkanı ile Görüşme Sonrası Açıklama

Türkiye Bankalar Birliği, T.C. Merkez Bankası Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan’ın TBB Yönetim Kurulu ile yaptığı toplantıya ilişkin açıklama yaptı. Detaylar haberde;
TBB’den TCMB Başkanı ile Görüşme Sonrası Açıklama
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan’ın TBB Yönetim Kurulu ile gerçekleştirmiş olduğu toplantıya ilişkin akşam saatlerinde yazılı bir açıklamada bulundu.

Toplantıda, dünyada ve ülkemizdeki ekonomik gelişmeler ile bankacılık sektöründeki son durum ve geleceğe dair beklentilerin görüşüldüğü ifade edildi.

TBB’den Parasal Sıkılaşma Süreciyle İlgili Açıklama

Yönetim Kurulu tarafından bankacılık sektörünün gündemindeki konular hakkında görüş ve önerilerin TCMB Başkanı Erkan’a sunulduğu belirtildi.

TBB açıklamasında, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın TBB Yönetim Kurulu ile bir araya geldiği belirtilerek, “Toplantıda, dünyada ve ülkemizdeki ekonomik gelişmeler ile bankacılık sektöründeki son durum ve geleceğe ilişkin beklentiler görüşülmüştür. Yönetim Kurulu tarafından bankacılık sektörünün gündemindeki konular hakkında görüş ve öneriler Sayın Başkanımıza sunulmuştur” sözlerine yer verildi.​​​​​​​

Açıklama metninde yorumlarına yer verilen Gaye Erkan, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi için parasal sıkılaştırma sürecine başlanıldığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar tüm ekonomik aktörlerin üzerine düşen görevleri yerine getirme konusunda kararlı bir duruş sergileyeceklerinden emin olduğunu ifade etti.

Bankacılık sektörünün sağlam bilanço yapısının ülkede sürdürülebilir ekonomik büyümenin devamı, istihdamın yükseltilmesi ve cari dengede kalıcı iyileşmeyi hızlandıracak stratejik yatırımların desteklenmesine katkı sağlayacak düzeyde olduğunu aktardı.

Erkan, “Makroihtiyati çerçevenin sadeleştirilmesine ilişkin olarak Türkiye Bankalar Birliği’nin görüş ve önerilerini aldık. Sadeleştirme süreci etki analizleri yapılarak kademeli olarak gerçekleştirilecektir” ifadelerini kullandı.

Çakar: Bankacılık Sektörü Dirençli ve Sağlıklı Yapıda

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ise toplantının yapıcı ve çok yararlı geçtiğini ifade etti. Bankacılık sektörünün dirençli ve sağlıklı yapıda olduğunun altını çizdi.

Bankacılık sektörünün paydaşlarına güven verdiğini, uluslararası yüksek standartlarda hizmet gördüğünü, ekonomi politikalarının ilgili tüm kesimlere doğru şekilde aktarılmasında önemli bir görev üstlendiğini aktardı.

Düşük enflasyonun sağladığı öngörülebilir faaliyet ortamı ve uluslararası kabul görmüş düzenlemeler bankacılık sektörünün TL cinsinden büyümesinde ve güçlenmesinde önemli bir rol oynadığını söyledi.

Çakar, açıklamasının devamında, “Bu sayede büyümenin sürdürülmesi için elzem olan; istihdam sağlayan ve cari işlemler açığını azaltan nitelikli yatırımların, katma değeri yüksek olan üretimin, dünya piyasalarında rekabetçi ihracatın finansmanına dolayısıyla insanımızın refahının artmasına daha fazla katkı vermeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.