Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TBB Başkanı’ndan Soruşturma Çıkışı: Avukatlar Vatandaşın Yanında

Depremden etkilenen 10 ilin topyekun suç mahali olduğunu söyleyen TBB Başkanı, yargının hesap sorması için vatandaşlara destek olacakları sözünü verdi.
TBB Başkanı’ndan Soruşturma Çıkışı: Avukatlar Vatandaşın Yanında
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Deprem felaketlerinin yarattığı büyük vebalin artık son olması için Türkiye Barolar Birliği (TBB) harekete geçti. Deprem bölgesinde yıkılan ve hasar alan binalardan delil toplayan avukatlar, depremzedelere haklarını korumaları için destek olacakları sözünü verdi.

TBB’de düzenlediği basın toplantısında deprem sonrası hazırlanan soruşturmalara ilişkin açıklama yapan TBB Başkanı Erinç Sağkan, “Binlerce avukat, depremden etkilenen illerde faaliyetlerine en kısa sürede başlayacak ve oradaki yurttaşlarımızın hukuki süreçlerinde yanında olmaya devam edecekler” şeklinde ifadede bulundu.

Depremlerin Türkiye’nin tamamını sarstığına ve felaket ortamında meslektaşlarını da kaybettiklerine dikkat çekerek, “Kesin olmamakla birlikte 75 meslektaşımızın deprem felaketinde hayatını kaybettiği, 24 meslektaşımızdan ise haber alınamadığı, göçük altında olabileceği bilgisi tarafımıza ulaşmıştır” dedi.

Kayıpların yanı sıra 10 binden fazla avukatın çalışma alanlarının zarar gördüğünü ekleyerek, “Bu, yaklaşık olarak Türkiye’de yaşayan her 15 avukattan birinin evini ve ofisini kaybetme düzeyinde depremden çok ağır şekilde etkilendiğini göstermektedir” diye konuştu.

Yıkımlarda Sorumluluk Sahibi Olanlar Hakkında Suç Duyurularında Bulunuldu

Deprem bölgesindeki delillerin karartılma ihtimaline karşı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ile Deprem Koordinasyon Kurulu kurduklarını hatırlatan Sağkan, yıkımlarda sorumluluk sahibi olanlar hakkında suç duyurularında bulunduklarını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

TBB Başkanı, “Sahada sürdürülen delillerin karartılmasını önleme ve raporlama çalışmalarında karşılıklı ihtiyaç duyulan teknik bilgi birikim bir merkezde toplanacaktır” dedi.

Ekiplerin Sahaya Geç İndiğine Yönelik Şikayetler Kayıt  Altında

“Sorgulamak, hataları görmek, konuşmak ve hukuki süreci etkin şekilde de işletmek zamanıdır” diyen Sağkan, depremden sonra ekiplerin bölgeye geç geldiği ve ihmallerin olduğuna ilişkin şikayetlerin değerlendirileceğini kaydetti.

Başta, “arama kurtarma ekiplerinin bölgeye geç intikal ettiği, askeri birliklerin sahaya geç gönderilmesi, uluslararası arama kurtarma ekiplerinin kabullerinde gecikmeler yaşandığı” yönündeki şikayetlerde sorumlular için hukuki süreçlerin takipçisi olacakları sözünü verdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın