Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mühendis ve Mimarlar Avukatlarla Birlikte Sahada Delil Toplayacak

Deprem sahasında suç delili aramak için mühendis ve mimar odaları ile barolar birlikleri devreye girdi. Binaların yarattığı yıkımda ihmal suçu incelenecek.
Mühendis ve Mimarlar Avukatlarla Birlikte Sahada Delil Toplayacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin ardında bıraktığı büyük yıkımın sorumluları aranıyor. Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturmalarda deliller toplanıp, yıkılan binalarda ihmali olanlar mercek altına alınacak.

Ancak deprem bölgelerinden aktarılann son haberlerde, yıkılan ve hasar gören kurumlarda bulunan dosyaların kaybolduğu, delillerin ortadan kaldırıldığı iddiaları gündeme geldi.

Söz konusu iddialar üzerine Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) harekete geçti.

TBB ve TMMOB, deprem bölgesinde yürütülen hukuki işlemleri koordine etmek amacıyla Deprem Koordinasyon Kurulu kurdu.

Kurul, depremde hasar gören ve yıkılan binalardan örnek toplayarak, ihmal davaları için hazırlanan suç duyurularına delil hazırlayacak.

GCM Yatırım Banner

Birliklerden yapılan ortak açıklamada, deprem meydana gelmeden önce ve sonra yaşanan sorunların tespitinin yapılacağı, sorun tespitine göre çözüm için politika oluşturulacağı bildirildi.

Açıklamada, “Görünür olan eksiklik ve aksaklıklar konusunda hukuki ve teknik alanda tecrübe ve bilgi birikimine büyük ihtiyaç duyulduğu; depremde ortaya çıkan çok sayıda hukuki sorunla ilgili olarak gerek başvuruların yapılması, gerekse yapılan başvurularla ilgili delillendirme ihtiyacı olduğu; yaşanan felaketin farklı boyutlarıyla raporlanması gerektiği açıktır” ifadesi yer aldı.

Engel ve İmkansızlıklara Rağmen Kurul Çalışıyor

Yapılan açıklamada, depremin 10 ilde yaşattığı felaketin ardından her iki meslek örgütünün, alandaki engel ve imkansızlıklara rağmen seferber olduğu söylendi.

Suç duyurularının oluşturulması için binalardan örnek alındığı aktarıldı. Söz konusu çalışmaların uzun sürece yayılacağı ve gelecek yıllar içinde yürütüleceği şu sözlerle paylaşıldı:

“Ülkemizin bugüne kadar yaşadığı felaketlerden çıkardığımız tecrübeler ışığında diyebiliriz ki felaketin en az birkaç yıl sonrasına kadar uzanacak vadede çalışmaların yürütülmeye devam etmesi gerekecektir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.