Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tayvan Yönetimi Çin’e Seslendi: Artık Savaş Tehdidini Bırakın!

Tayvan yönetimi, son dönemde ilişkilerin gerildiği Çin'e seslendi. Tehditleri bırakmaya ve konuşmaya başlamaya davet etti. Detaylar haberde;
Tayvan Yönetimi Çin’e Seslendi: Artık Savaş Tehdidini Bırakın!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tayvan’ın Çin politikasını belirleyen Anakara İşleri Konseyi’nin Başkanı Chiu Tai-san, Cuma günü bazı açıklamalarda bulundu. Çin’in artık Tayvan’a karşı askeri tehditlerde bulunmaya son vermesi, barış ve istikrarı koruması gerektiğini söyledi.

Bilindiği üzere Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Taipei ziyaretinin ardından ada çevresini ablukaya alan sayısız askeri tatbikat düzenlemişti. Demokratik olarak yönetilen Tayvan yakınlarındaki askeri faaliyetlerini Ağustos ayından bu yana gözle görülür biçimde hızlandırmıştı.

Chiu: Askeri Güç Tehdidi Artık Sona Ermeli!

Anakara İşleri Konseyi Bakanı, Taipei’deki bir forumda verdiği demeçte “Pekin, iki taraf arasındaki uçurumu derinleştirdiği ve bölgedeki gerilimi artırdığı için askeri güç kullanma tehdidine artık bir son vermeli” dedi.

Chiu sözlerine şöyle devam etti:

Çin yetkililerini istikrarı ve barışı korumaya, silah bırakmaya davet ediyoruz. Barışın anahtarı, sorunları güç kullanarak çözme zihniyetini tersine çevirmektir.”

GCM Yatırım Banner

Pekin’in Taipei ile anlaşmazlıkları “ön koşulsuz yapıcı bir diyalog” yoluyla çözmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Chiu ayrıca, Çin’in Kovid-19 pandemisini kontrol etmek için uygulamış olduğu seyahat kısıtlamalarını kademeli olarak gevşetebileceğini belirtti. Böylece iki tarafın sağlıklı ve düzenli alışverişlere devam edebilmesini ve olumlu etkileşim için alan yaratabileceğini umduğunu söyledi.

Çin’in, Pekin’in ayrılıkçı olarak gördüğü Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen’in karşılıklı saygı ile eşitlik temelinde müzakere tekliflerini defalarca geri çevirdiği biliniyor. Ülke, Tayvan’ı kendi bölgesi olarak görmeye devam ediyor.

Xi: Güç Kullanımından Asla Vazgeçilmeyecek

Bu ayın başlarında Çin Devlet Başkan Xi Jinping, Pekin’deki Komünist Parti Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Tayvan sorununu çözmenin Çin halkına bağlı olduğunu ve Çin’in Tayvan üzerinde güç kullanımından asla vazgeçmeyeceğini söyledi.

Taipei ise ülkenin geleceğine yalnızca adanın 23 milyon insanının karar verebileceğini söyledi. Tayvan’ın hiçbir zaman Çin Halk Cumhuriyeti tarafından yönetilmediği için egemenlik iddialarının geçersiz olduğunun altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.