Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tayvan Devlet Başkanı: Baskı O Kadar Büyük ki Tarif Edilemez

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, Çin ile yaşanan gerilimin ortasında donanma birliklerini ziyaret ederek açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Tayvan Devlet Başkanı: Baskı O Kadar Büyük ki Tarif Edilemez
HABER GİRİŞ

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, Çin’in günlerdir süren savaş oyunları ve askeri tatbikatları sırasında adanın donanmasında büyük zorluklar yaşayan denizcileri ziyaret etti.

Ing-wen, hem teşekkür hem moral verme amacı taşıyan ziyarette karşılaştıkları baskıyı “tarif edilemez” olarak nitelendirdi.

Hatırlanacağı üzere Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Taipei ziyaretine öfkesini göstermek için bu ay bölgede sayısız tatbikat düzenlemişti.

Tsai, Perşembe günü geç saatlerde Tayvan’ın kuzeydoğu kıyısındaki Suao deniz üssüne gerçekleştirilen ziyarette denizcilere seslendi.

Tsai: Kararlı ve Sarsılmaz Bir Cesaret Örneği Gösterdik

Dar bir geminin içinde görevlerini yerine getirmenin zor olduğunu tahmin ettiğini söyleyen Tsai, Savunma Bakanlığı’nın paylaştığı görüntülere dayanarak şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

“Çin’in Tayvan karasuları dışındaki taciz ve provokasyonları karşısında, düşman gemilerinin dinamiklerini sürekli olarak takip etmek artık daha da gerekli. Baskı o kadar büyük ki tarif edilemez.”

Tsai, ordunun kararlı ve sarsılmaz bir cesaret gösterdiğini, deniz güvenliğini ve bölgesel barışı koruyarak Çin tacizlerine sakince karşılık verdiğini de sözlerine ekledi.

Ayrıca Tayvan’ı bir donanma gemisine benzeten Tsai, “Bazen öngörülemeyen rüzgarlar ve dalgalarla karşılaşsa da, gemideki yoldaşlar birlik olduğu sürece önlerindeki tüm zorlukların üstesinden gelebilirler. Bu Tayvan halkının ruhu, aynı zamanda deniz subaylarının ve denizcilerin ruhudur” ifadelerini kullandı.

Tsai’nin Facebook sayfasında ziyaretle ilgili paylaşılan videoda, anti-flaş teçhizatı giyen Tayvanlı denizciler, Çin savaş gemilerini telsizle yön değiştirmeleri için uyarırken, Tayvan Boğazı’ndaki güvenliği ciddi şekilde bozduklarını bildirdi.

Çin’in tatbikatlarının sıklığı ayın başlarından çok daha az olsa da, Tayvan yetkilileri ada çevresinde faaliyet gösteren Çinli savaşçıları ve savaş gemilerini bildirmeye devam ediyor.

Savunma Bakanlığı: Çin’in Askeri Faaliyetleri Sürüyor

Tayvan Savunma Bakanlığı, Cuma günü Tayvan çevresinde 17 Çin uçağı ve 6 Çin gemisinin faaliyet gösterdiğinin tespit edildiğini duyurdu.

Buna, normal zamanlarda iki taraf arasında resmi olmayan bir bariyer görevi gören Tayvan Boğazı’nın orta çizgisini geçen 8 uçağın dahil olduğu da belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.