Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tayvan-Çin Gerilimi için Tarih Verildi: 2027

Tayvan, Çin ordusunun 2027’de kendisine ve müttefiklerine karşı savaş açabilecek askeri kapasiteye ulaşabileceği uyarısında bulundu. Detaylar haberde;
Tayvan-Çin Gerilimi için Tarih Verildi: 2027
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tayvan-Çin gerilimi, Tayvan Savunma Bakanlığı’nın meclise sunduğu raporla yeniden gündeme geldi.

Pekin’in planladığı bir işgale dair istihbarat analizi ya da öngörü metni olmadığı bildirilen raporda, Çin ordusunun yetkinliği hakkında değerlendirmeler yer alıyor.

2027’deki 100. Yıl Dönümüne Hazırlanılıyor

Bakanlık raporuna göre Pekin Hükümeti, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) 100. yıl dönümü olan 2027 yılı için modernizasyon hamlesine hazırlanıyor. Bu hamle ise orduyu Tayvan’a karşı daha saldırgan olacak yetkinliğe ulaştırabilir.

Raporda öne çıkan bir başka bilgi de Çin’in son dönemde askeri avantajını korumak için güneybatı sahillerine modern savaş gemisi konuşlandırması oldu. Burada amaç, 2027’e kadar akıllı harp sistemi oluşturmak ifadeleriyle açıklandı. Raporda yer alan diğer değerlendirmelere göre;

Çin 2027 yılı itibarıyla Liaoning ve Şandong uçak gemilerinin yanı sıra yeni geliştirilen ikinci nesil Tip 003 uçak gemisine, uzun menzilli deniz ve hava füzelerine sahip olacak.

GCM Yatırım Banner

Bölgesel hava savunma sistemi ve harp sahasını genişletecek.

Üretilen teçhizatlar arasında; Tip 055 savaş gemileri, Y-20 tanker uçakları ve J-20 savaş uçakları yer alacak.

Üretim sonrasında deniz ve hava kuvvetlerinin Çin’den uzak bölgelere güç intikali yapabilmesinin yanında Tayvan ve müttefiklerine karşı koyabilecek güce sahip olacak.

Raporda ABD de Var

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında Tayvan’ın ilhak edilebileceği konusu tartışma yaratmıştı. Bunun üzerine ABD Başkanı Joe Biden, geçen ay, Çin’in Tayvan’a saldırması söz konusu olursa askeri müdahalede bulunacaklarını söylemişti.

Tayvan Meclisi’ne gelen raporda, ABD’ye de yer verilerek Çin ile arasındaki gerilimin 2027’de tırmanabileceği yorumu yapıldı.

Olası bir gerilimin sebebi ise Tayvan Boğazı, Kore Yarımadası ve Güney Çin Denizi’ndeki egemenlik ihtilafları olarak gösterildi.

ABD Genelkurmay Başkanı General Mark Milley de konuyla ilgili geçen yıl Haziran ayında yaptığı bir açıklamada 2027 yılını işaret etmişti. Milley, Çin’in Tayvan işgali için askeri kapasiteye ulaşmaya çalıştığını ancak yakın dönemde böyle bir tavra şahit olmadığını paylaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.