Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’den Tayvan Açıklaması: ABD’nin Tutumu Kendisini Yakar

ABD Başkanı Biden'ın Tayvan ile ilgili açıklamaları sonrası, Çin'den tepkili yanıt geldi. Ayrıntılar haberde...
Çin’den Tayvan Açıklaması: ABD’nin Tutumu Kendisini Yakar
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşı takip ederken, Çin ile Tayvan arasındaki artan gerilim dikkatleri çekiyor. ABD Başkanı Joe Biden konuyla ilgili ses getiren açıklamalarda bulunmuştu. Biden açıklamasında, Çin’in Tayvan’a saldırması halinde ABD’nin bunu savunacağını söylemişti.

Biden’ın bu açıklamalarına Çin’den yanıt geldi. Tayvan hükümetinden bir sözcü, ABD’nin ateşle oynadığını söyledi. Çin Devlet Konseyi Tavyan İşleri Sözcüsü Zhu Fenglian ABD’nin Çin’i kontrol altında tutma isteğinin kendisini yakacağını belirtti.

Fenglian, “ABD’nin Tayvan üzerindeki son hamleleri tek Çin ilkesine aykırı ve Tayvan Boğazı’ndaki gerilimi artırıyor. Bu ateşle oynamaktan farklı değil ve çok tehlikeli” diye konuştu. Sözcü ABD’yi Çin’in kuruluş ilkelerini ihlal söylem ve hareketlere son vermesi çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden Japonya Başbakanı Fumio Kişida ile kameralar karşısına geçmiş ve kendisine Çin’in Tayvan’ı istila etmesi halinde ne yapacakları sorusuna, “Biz, tek bir Çin olmasını kabul ettik. İmzamızı attık ve bunun gereği olan bütün anlaşmaları kabul ettik. Tayvan’ın güç kullanılarak alınması, bu olacak şey değil. Bu, bölgede tüm dengelerini bozar ve Ukrayna’da olanlara benzer şeyler yaşanır.” açıklamasında bulunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu