Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’den Tayvan Açıklaması: ABD’nin Tutumu Kendisini Yakar

ABD Başkanı Biden'ın Tayvan ile ilgili açıklamaları sonrası, Çin'den tepkili yanıt geldi. Ayrıntılar haberde...
Çin’den Tayvan Açıklaması: ABD’nin Tutumu Kendisini Yakar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşı takip ederken, Çin ile Tayvan arasındaki artan gerilim dikkatleri çekiyor. ABD Başkanı Joe Biden konuyla ilgili ses getiren açıklamalarda bulunmuştu. Biden açıklamasında, Çin’in Tayvan’a saldırması halinde ABD’nin bunu savunacağını söylemişti.

Biden’ın bu açıklamalarına Çin’den yanıt geldi. Tayvan hükümetinden bir sözcü, ABD’nin ateşle oynadığını söyledi. Çin Devlet Konseyi Tavyan İşleri Sözcüsü Zhu Fenglian ABD’nin Çin’i kontrol altında tutma isteğinin kendisini yakacağını belirtti.

Fenglian, “ABD’nin Tayvan üzerindeki son hamleleri tek Çin ilkesine aykırı ve Tayvan Boğazı’ndaki gerilimi artırıyor. Bu ateşle oynamaktan farklı değil ve çok tehlikeli” diye konuştu. Sözcü ABD’yi Çin’in kuruluş ilkelerini ihlal söylem ve hareketlere son vermesi çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden Japonya Başbakanı Fumio Kişida ile kameralar karşısına geçmiş ve kendisine Çin’in Tayvan’ı istila etmesi halinde ne yapacakları sorusuna, “Biz, tek bir Çin olmasını kabul ettik. İmzamızı attık ve bunun gereği olan bütün anlaşmaları kabul ettik. Tayvan’ın güç kullanılarak alınması, bu olacak şey değil. Bu, bölgede tüm dengelerini bozar ve Ukrayna’da olanlara benzer şeyler yaşanır.” açıklamasında bulunmuştu.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.