Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tayvan Bakanı: Biz Güvendeysek Çip Tedarik Zinciri de Güvende

Tayvan Ekonomi Bakanı, ABD ziyaretinde yaptığı açıklamada Tayvan güvenliyse çip tedarik zincirlerinin de güvende olacağı mesajını verdi. Detaylar haberde;
Tayvan Bakanı: Biz Güvendeysek Çip Tedarik Zinciri de Güvende
HABER GİRİŞ

Tayvan Ekonomi Bakanı Wang Mei-Hua, Salı günü ABD’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Bakan burada yaptığı açıklamada Tayvan’ın güvenli kalması halinde hayati öneme sahip çiplerin küresel tedarik zincirlerinin de güvende olacağını söyledi.

Wang’ın yorumlarının, Çin’in dünyanın en gelişmiş bilgisayar çiplerinin büyük çoğunluğunu üreten Tayvan üzerindeki askeri baskıyı artırdığı bir dönemde gelmesi dikkat çekti.

Açıklamalar, Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen bir etkinlikte yapıldı.

Wang’ın ABD Ziyareti Oldukça Kapsamlı Geçiyor

Wang, Tayvanlı çip şirketlerinin başlıca müşterileri olan teknoloji firmalarını ziyaret etmek için bu hafta ABD’de bulunuyor. Bakan ziyarette ayrıca tedarik zincirleri ve jeopolitik meselelerle ilgili duyulan endişeleri de sıklıkla dile getirdi.

Tayvan’ın esnek tedarik zincirleri sağlamak için ABD ile daha fazla iş birliği için istekli olduğunu söyleyen isim, yüksek teknoloji sektöründeki kilit rolü göz önüne alındığında, ülkeye müdahale etmesi durumunda Çin’in de etkileneceğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Wang, dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Ltd’nin askeri güç tarafından devralınması durumunda, bunun operasyonlarını durduracağını işaret etti. Bunun yanı sıra ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Tayvan’a bir şey olursa küresel ekonomi üzerindeki etkisinin yıkıcı olacağını söylediğini de aktardı.

“Tayvan’ın Güvenliği Dünyanın Çıkarına”

Bakan’ın bu konuya dair söylemleri şöyle oldu:

“Tayvan güvendeyse, küresel tedarik zinciri de güvende olacaktır. Tayvan’ın en verimli üretimi sürdürmek için ABD ve diğer müttefiklerle birlikte çalışması dünyanın en büyük çıkarınadır.”

ABD hükümetinin Çin’e yönelik çip ihracatı yeni kısıtlamalarını duyurmasının ardından, Tayvanlı yarı iletken şirketlerinin düzenlemeye uyum sağlayacağı belirtilmişti. Ada hükümeti, Çin’in çip endüstrisini engellemeyi amaçlayan yeni ABD ihracat kontrollerine uyacaklarının sinyalini vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.