Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tayvan, ABD’nin Çin’e Yönelik Çip Yaptırımına Uyacak

ABD hükümetinin, Çin için almış olduğu ihracat kısıtlama kararının ardından, Tayvan'dan düzenlemeye önem verildiğine dair açıklama geldi..
Tayvan, ABD’nin Çin’e Yönelik Çip Yaptırımına Uyacak
Yorum

ABD hükümetinin Çin’e yönelik yarı iletken ihracatına yönelik yeni kısıtlamaları duyurmasının ardından, Tayvanlı yarı iletken şirketlerinin düzenlemeye uyum sağlayacağı öğrenildi. Ada hükümeti Çin’in çip endüstrisini engellemeyi amaçlayan yeni ABD ihracat kontrollerine uyacaklarının sinyalini verdi.

Başkan Joe Biden’ın yönetimi tarafından açıklanan kurallar, Çin’in dünyanın herhangi bir yerinde ABD ekipmanıyla yapılan belirli çiplerden kesintiye uğramasını ve Pekin’in teknolojik ve askeri ilerlemelerini yavaşlatmasını içeren bir önlemi içeriyor.

Dünyanın önde gelen çip üreticisi olan Tayvan, Apple dahil olmak üzere teknoloji şirketlerinin büyük bir tedarikçisi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Co’ya (TSMC) ev sahipliği yapmaktadır.

Bakanlıktan Uyum Açıklaması

Tayvan Ekonomi Bakanlığı, ABD’nin açıklamasına yanıt olarak yaptığı açıklamada, Tayvanlı firmaların yasalara riayet ettiğini söyledi. Bakanlık açıklamasında, “Tayvan’ın yarı iletken endüstrisi uzun süredir küresel müşterilere hizmet veriyor ve yasalara uygunluğa büyük önem veriyor” ifadelerini kullandı.

Yerel yasa ve yönetmeliklere uymanın yanı sıra, uluslararası müşterilerin ihtiyaçları ve ülkelerindeki müşterilerin normları ile de işbirliği yapılacağı kaydedildi. Bakanlık, Tayvan’ın yarı iletken endüstrisinin teknolojik bir lider olduğunu ve uluslararası siparişler için rekabette bir avantaj sağlamaya devam ettiğini söyledi.

Hükümetin üreticilerle yakın teması sürdürmeye devam edildiği ve teknolojik gelişme için dünyaya ürün tedarik etmelerini desteklendiği kaydedildi. Tayvan’ın Çin hakkında kendi endişeleri bulunuyor. Bunların başında Çinli şirketlerin çip yeteneğini ve teknik bilgi birikimini elde etme çabaları yer alıyor.

Çin’in kendi egemenliğini kabul etmeye zorlamak amacıyla ada yakınlarında düzenli askeri tatbikatlar düzenlemesiyle Tayvan’ın endişeleri hız kazandı. Resmi diplomatik bağları olmamasına rağmen ABD, Tayvan’ın en önemli uluslararası destekçisi ve silah tedarikçisidir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu