Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Çin’e Yarı İletken Yaptırımı: İhracat Kısıtlanıyor

ABD hükümeti, Çin’in çip endüstrisindeki faaliyetlerine yönelik olarak yeni bir yaptırım kararı aldı. Ayrıntılar haberde…
ABD’den Çin’e Yarı İletken Yaptırımı: İhracat Kısıtlanıyor
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük iki ekonomisi yeni bir yaptırım adımı ile karşı karşıya geliyor. ABD Başkanı Joe Biden’ın hükümeti, Çin’e dünyanın herhangi bir yerinde ABD üretimi yarı iletken yongalardan engellemenin dahil olduğu kapsamlı bir dizi ihracat kontrolü yayınladı.

Bazıları hemen yürürlüğe giren kurallar, bu yılın başlarında KLA Corp , Lam Research Corp ve Applied Materials’e etkili bir kısıtlama yetkisi veriyor. Kurallar gelişmiş mantık çipleri üreten tamamen Çin’e ait fabrikalara ekipman sevkiyatını durdurmalarını gerektiriyor.

ABD, Çin’in Çip Endüstrisini Hedef Alıyor

Bir dizi önlem, ABD’nin 1990’lardan bu yana Çin’e teknoloji sevkiyatına yönelik politikasındaki en büyük değişim anlamına geliyor. Yaptırımlar etkili olursa, Çin’in önde gelen fabrikalarından ve çip tasarımcılarından bazılarına desteği kesmek için ABD teknolojisini kullanan şirketleri zorlayarak Çin’in çip üretim endüstrisini yıllar öncesine götürebilir.

Hükümete yakın kaynaklar, kuralların çoğunun yabancı firmaların Çin’e gelişmiş çipler satmasını veya Çinli firmalara kendi gelişmiş çiplerini yapmaları için araçlar sağlamasını engellemeye çalıştığını söyledi. Bununla birlikte, müttefik ülkelerin benzer önlemleri uygulayacağına dair herhangi bir söz vermediklerini ve bu ülkelerle müzakerelerin devam ettiğini belirtti.

Müttefiklerin de Katılması Bekleniyor

Bir yetkili, “Diğer ülkeler bize katılmazsa, uygulamaya koyduğumuz tek taraflı kontrollerin zamanla etkinliğini kaybedeceğini kabul ediyoruz. Yabancı rakipler benzer kontrollere tabi değilse, ABD teknoloji liderliğine zarar verme riskiyle karşı karşıyayız.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

ABD’nin Çin’e kendi teknolojisi ile yapılan çip ihracatını kontrol etme yetkilerinin genişlemesi, doğrudan yabancı ürün kuralının genişletilmesine dayanıyor. Biden hükümeti ayrıca Çin’in en iyi bellek yongası üreticisi YMTC’yi ve diğer 30 kuruluşu ABD’li yetkililerin denetleyemediği şirketler listesine ekleyerek Pekin ile olan gerilimi artırdı.

Yeni düzenlemeler ayrıca ABD ekipmanının Çinli bellek yongası üreticilerine ihracatını ciddi şekilde kısıtlayacak. Nvidia ve AMD bu karar doğrultusunda Çin’e süper bilgisayar sistemlerinde kullanılan yongaların sevkiyatını kısıtlayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.