Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tayland Kripto Para Reklamcılığında Yeni Dönem Başlıyor

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, kripto para sektöründe yer alan şirketlere reklam faaliyetleri için bazı sınırlamalar getirme kararı aldı. Detaylar haberde;
Tayland Kripto Para Reklamcılığında Yeni Dönem Başlıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (Thai SEC), düzenleyici kurumların detaylı incelemelerinin ardından kripto sektörü için bazı yeni düzenlemeler getirdi. Yapılan açıklamaya göre kripto para şirketleri için reklamcılık konusunda yeni kurallar uygulanmaya başlayacak.

Thai SEC’den Perşembe günü yapılan açıklamada, yeni kurallarla nelerin amaçlandığından ve kuralların neleri içerdiğinden bahsedildi.

Kripto Para Reklamları Kuralları Sıkılaşıyor

Kurallar, reklamlarda yatırım risklerini açıkça göstermeyi ve potansiyel risk ile getiriler hakkında dengeli bir görüş sağlamayı içeriyor.

Bunun yanında, artık reklam terimlerine ilişkin bilgilerin de düzenleyicilerle paylaşılması gerekiyor.

Thai SEC, ilgili şirketlerin yeni kurallara uymak için 30 günleri olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Şirketler, fenomenlerin ve blog yazarlarının kullanımı da dahil olmak üzere, şartlar ve zaman çerçevesini içerecek şekilde SEC’e reklam ve harcama ayrıntılarını vermelidir.”

Tayland’daki kripto şirketleri, dijital medyada yoğun bir şekilde reklam verirken, sektörü vatandaşlara tanıtan reklam panoları da şehrin başkenti Bangkok’un pek çok noktasında görülebiliyor.

Ülkede Son Dönemde Kripto Şirketlerine Uygulanan Cezalar Arttı

Ülkenin sektör düzenleyicisi son günlerde kripto şirketlerine çeşitli miktarlarda para cezası verdi.

Bitkub Capital Group Holdings altında işletilen Tayland merkezli kripto para borsası Bitkub’un yöneticilerinden Samret Wajanasathian, içeriden öğrenenlerin ticareti (insider trading) nedeniyle bu hafta 8,5 milyon baht (231.670.75 dolar) para cezasına çarptırıldı. Wajanasathian konuyla ilgili yaptığı açıklamada karara itiraz edeceğini söyledi.

Geçen ay, Tayland’ın varlıklara göre dördüncü en büyük borç vereni olan SCBX Pcl, düzenleyici endişeler nedeniyle 500 milyon dolarlık Bitkub satın alımını iptal etti.

Ayrıca Asya merkezli rakip şirket Zipmex, Temmuz ayı sonlarında para çekme işlemlerini askıya aldığı için Çarşamba günü 1,92 milyon baht para cezasına çarptırıldı. Şirket yetkilisi ceza üzerine yaptığı açıklamada “Hukuk danışmanımızla ceza şartlarını yakından değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%