Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tayland Ekonomisi için Düşüş Tahmini %5-%8 Aralığına Yükseltildi

Ülkenin önde gelen iş derneklerinden biri, ekonomi için düşüş tahminini yükselterek yüzde 5 ila 8 aralığına çıkardı. Detaylar aşağıda;
Tayland Ekonomisi için Düşüş Tahmini %5-%8 Aralığına Yükseltildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ocak-Mart döneminde yüzde 1,8 daralarak 2014’ün başından bu yana ilk düşüşünü kaydeden Tayland için karamsar tahminler gelmeye devam ediyor. Pazartesi günü Tayland ekonomisinin 2020’de en az yüzde 5 küçüleceğini öngören Dünya Bankası’nın yanı sıra bugün gelen tahmin de %5 ila %8 arasında daralacağını öne sürdü.

Ülkenin önde gelen ticaret derneklerinden bir grubun tahminini yansıtan görüşe göre ekonominin bu yıl, Mayıs’ta öngörülen yüzde 3-yüzde 5 aralığından daha derin düşeceği belirtildi.

Reuters’ın haberine göre ticaret, sanayi ve bankacılık üzerine ortak bir komiteye göre virüs kısıtlamalarının hafifletilmesine rağmen çoğu ekonomik gösterge Mayıs ve Haziran’da düştü.

Bu durum bir tarafta turizmin baskılanması diğer tarafta hanehalklarının ve işletmelerin satın alma gücünün zayıflaması nedeniyle gerçekleşti.
Tayland Ekonomi İlk Çeyrek
Kaynak: World Bank

Thai Chamber of Commerce Başkanı Kalin Sarasin, bir basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Ekonomi henüz iyi değil ve iş kayıpları artacak. İşletmeler yeniden açılmaya başlamış olsa da henüz gelir yok.” İş grubu, ihracatın bu yıl yüzde 5 ila yüzde 10 aralığı yerine yüzde 7 ila yüzde 10 aralığında düşüş kaydedeceğini bildirdi.

Ayrıca Tayland bahtının yakın zamandaki yükselişi ve daha fazla değer kazanacağı hakkında endişelendiği eklendi. Son olarak grubun hükümeti, yaygın muhalefet ortasında Asya-Pasifik ticaret anlaşmasına katılmaya davet ettiği bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner
Bu arada Dünya Bankası da bu haftaki raporunda en az %5 küçülmesini beklediği Tayland ekonomisinin, Covid-19 öncesi seviyelere dönmesinin iki yıldan fazla süreceğini öngördü.
Tayland 30 Haziran Koronavirüs
Kaynak: Worldometers

Raporda tahminen özellikle turizm ve hizmetlerle ilgili olanlar olmak üzere 8,3 milyon işçinin birçok işi riske atan COVID-19 krizinden dolayı istihdam veya gelir kaybedeceği vurgulandı.

Ekonomik olarak güvensiz ya da günde 5.5 doların altında yaşayanların (satın alma gücü açısından), ilk çeyrekteki 4,7 milyondan 2020’nin ikinci çeyreğinde 9,7 milyona çıkmasının beklendiği belirtildi. Üretim ve hizmetler sektöründeki işçilerle ekonomik açıdan güvensiz orta sınıf hanehalklarının payının, yüzde 6’dan yüzde 20’ye çıkacağı kaydedildi.

Dünya Bankası Tayland Ülke Direktörü Birgit Hansl; “İyileşme aşaması başlarken, önemli bir zorluk, işini kaybedenlerin işgücü piyasasına yeniden bağlanmasına nasıl yardımcı olunacağı olacaktır. En savunmasız sektörlerdeki bireylere yönelik ücret sübvansiyonları gibi aktif işgücü piyasası önlemleri ve yeniden istihdamı teşvik etmek için iş başında eğitim konuları araştırılmalıdır” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın