Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarımsal İşletmelere 1000 TL Destek: Şartlar Belli Oldu

Gönüllü olarak Çiftlik Muhasebe Veri Ağı’na (ÇMVA) kayıt olan tarımsal işletmelere destek sağlanacak. Düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı.
Tarımsal İşletmelere 1000 TL Destek: Şartlar Belli Oldu
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan “Çiftlik Muhasebe Veri Ağı Sistemine Dahil Olan Tarımsal İşletmelere Katılım Primi Desteği Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yürürlüğe giren düzenleme ile beraber Çiftlik Muhasebe Veri Ağı (ÇMVA) sistemine gönüllü dahil olan tarımsal işletmelere destek sağlanacak. Bu destek 2023 yılı için 1000 TL olarak belirlendi. ÇMVA sistemi 69 ilde hayata geçirildi ve sisteme gönülü olarak 6 bin işletme katıldı.

Sisteme dahil olmak şartıyla bir muhasebe yılı süresince tarımsal faaliyetlerine ilişkin muhasebe verilerini veri toplayıcılarla paylaşan ve bu bilgileri sisteme kaydedilen tarımsal işletmelere ödemeler yapılacak. Tebliğ ile beraber tarımsal işletmelere bir defada ödenmek şartıyla bu yıl için prim desteği sağlanacak.

Tebliğde katılım primi için gerekli finansmanın bütçenin ilgil kaleminden karşılanacağı belirtildi. ÇMVA katılım primi desteği ödemeleri uygulaması, Sorumlu Birim, il ÇMVA komisyonları ile il müdürlükleri tarafından yürütülecek. Kamu kurum ve kuruluşları bu destekten faydalanamayacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.