Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarımsal Girdi Fiyatlarında İbre Aşağıyı Gösterdi

TÜİK, 2023 yılının Kasım ayına ilişkin tarımsal girdi fiyat endeksi verilini paylaştı. Son verilerde tarımsal girdi fiyatlarında yıllık artış düşüşe evrildi.
Tarımsal Girdi Fiyatlarında İbre Aşağıyı Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tarım enflasyonu için belirleyici olan tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) verileri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Kasım ayı verilerinde gerileme kendini gösterdi. Böylece geçen yılın Temmuz ayında yükseliş gören ve Eylül döneminde düşüşe geçen endeks, yıllık artışıyla iki ay boyunca yerinde saydıktan sonra yüzde 40 seviyesinin altına indi.

TÜİK verilerine göre Tarım-GFE, Kasım 2023 döneminde aylık bazda yüzde 1,44, yıllık bazda yüzde 38,82 arttı.

Bir önceki yılın Aralık ayına göre artış yüzde 37,83 ve on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 46,96 olarak kayda geçti.

Ekim ayı verilerinde endeks, 2023’ün son çeyreğine girişte yıllık bazda yüzde 40,11, aylık bazda ise yüzde 2,06 artış yaşamıştı.

Tarım GFE Yıllık Değişim (Kasım 2023)
Kaynak: TÜİK

Ana gruplardaki aylık değişimler incelendiğinde; tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 1,39 ve tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi yüzde 1,70 arttı.

GCM Yatırım Banner

Tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yıllık yüzde 34,32, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi ise yüzde 72,48 yükseldi.

Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar yüzde 8,44 ile gübre ve toprak geliştiriciler ile yüzde 25,03 oranıyla hayvan yemi oldu.

Yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplarda ilk sırada yüzde 144,54 ile veteriner harcamaları gelirken bunu yüzde 83,90 ile diğer mal ve hizmetler izledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.