Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarımsal Girdi Fiyatları Son Çeyreğe Girişte Yerinde Saydı

TÜİK, Ekim ayının tarımsal girdi fiyat endeksi verilini açıkladı. Yılın son çeyreğine girişte tarımsal girdi fiyatlarında yıllık artış geçen ayki seviyesinde kaldı.
Tarımsal Girdi Fiyatları Son Çeyreğe Girişte Yerinde Saydı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayının tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) verilerini paylaştı. Temmuz ayında yükselişe geçen endeks, geçen ay başlattığı düşüşün devamını getirdi. Ancak düşüş sınırlı kaldı.

TÜİK’in Ekim verilerine göre Tarım-GFE yıllık bazda yüzde 40,11, aylık bazda ise yüzde 2,06 artış yaşadı.

Geçen yılın Aralık ayına göre artış yüzde 35,87 olurken, 12 aylık ortalamalara göre yüzde 51,53 olarak kayda geçti.

Bir önceki verilerde endeksin Eylül ayındaki yıllık artışı yüzde 40,97, aylık yükselişi yüzde 2,63 olmuştu.

Tarım-GFE Ekim Raporu
Kaynak: TÜİK

Ana gruplardaki aylık değişimler ele alındığında; tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 1,95, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi yüzde 2,74 yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Ana gruplardaki yıllık değişimler incelendiğinde; tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 35,28, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi yüzde 77,01 arttı.

Geçen yılın Ekim ayına göre artışın düşük olduğu alt gruplar yüzde 10,24 ile gübre ve toprak geliştiriciler ile yüzde 25,41 oranıyla tarımsal ilaçlar olarak kayda geçti.

Yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplarda veteriner harcamaları yüzde 123,88 ile öne çıkarken, yüzde 95,88 ile diğer mal ve hizmetleri izledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.