Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarımda Üretici Enflasyonu Üç Hanede Rekor Tazeledi

Tarımda üretici enflasyonu bir önceki ay kırdığı rekoru tazeledi. Fiyat artışları yine yüzde 100’ü aştı. Detaylar haberde;
Tarımda Üretici Enflasyonu Üç Hanede Rekor Tazeledi
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı için tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) verilerini yayımladı. Bir önceki raporda üç haneye çıkan artışın devam ettiği görüldü.

Tarım ÜFE’deki artış Nisan ayında rekor kırmış, yıllık yüzde 118,53, aylık yüzde 17,76 oranında artış göstermişti.

Mayıs ayı verilerine göre ise yıllık bazda yüzde 154,97, aylık bazda ise yüzde 16,18 oranında artış görüldü.

Tarım ürünlerinde üretici fiyatları Mayıs ayında bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 100,17 arttı. On iki aylık ortalamalara göre de yüzde 57,05’lik artış kaydedildi.

Fiyatlarda Enflasyonun Yansımaları Görülüyor

Tarım Üfe Mayıs
KAYNAK: TÜİK

Tarım ürünlerinde enflasyon baskısı sürüyor. Endekste yer alan 82 maddeden 48’inin ortama fiyatı arttı. 18 maddenin ortalama fiyatında azalış olurken, 16 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı.

GCM Yatırım Banner

Rapora göre sektörlerde bir önceki aya göre ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerdeki artış yüzde 6,11 olarak güncellendi.

Balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 9,46’lık bir fiyat artışı olurken, tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerdeki artış yüzde 16,73 oldu.

Tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 4,38, çok yıllık bitkisel ürünlerde ise yüzde 59,15 artış yaşandı. Canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 14,88 oranında artış gerçekleşti.

Yıllık Fiyatlarda Lifli Bitkiler ve Sebze Grubu Arttı

Yıllık Tarım-ÜFE’ye göre alt gruplardaki fiyat değişiklikleri incelendiğinde 2 alt grubun daha yüksek değişim gösterdiği görüldü. Bunlar; yüzde 273,94 artış ile lifli bitkiler ve yüzde 230,22 artış ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular oldu.

Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar ise şöyle sıralandı: Yüzde 55,11 ile diğer çiftlik hayvanları ve hayvansal ürünler, yüzde 61,80 ile koyun ve keçi, canlı; bunların işlenmemiş süt ve yapağıları.

Aylık Fiyatlarda İşlenmemiş Süt Grubu Arttı

Aylık Tarım-ÜFE’ye göre alt gruplardaki fiyat değişiklikleri göz önüne alındığında yüzde 18,28 ile canlı sığırlar (manda dahil), bunlardan elde edilen işlenmemiş süt grubunun daha yüksek değişim gösterdiği kaydedildi.

Aylık artışın düşük olduğu alt gruplar ise şunlar oldu: Yüzde 1,34 ile diğer ağaç ve çalı meyveler ile sert kabuklu meyveler ve yüzde 2,22 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular.

Yüzde 5,10’luk düşüş ile lifli bitkiler ve yüzde 3,97’lik düşüş ile canlı kümes hayvanları ve yumurtalar ise bir önceki aya göre azalış gösteren alt gruplar olarak açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.