Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarım ve Gıda Sektöründe En Çok İhracat Yapılan Ülkeler Belli Oldu

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu, 2023 yılının ilk 11 ayına ilişkin tarım, gıda ve içecek sektörü ihracat verilerini paylaştı. Detaylar;
Tarım ve Gıda Sektöründe En Çok İhracat Yapılan Ülkeler Belli Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Dijital Veri Paneli’nde 2023 yılının ilk 11 ayına ilişkin tarım, gıda ve içecek sektörü ihracat verileri paylaşıldı. Söz konusu sektörlerde geçen yılın 11 ayında 23,85 milyar dolarlık ihracata imza atıldığı belirtildi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Dış Ticaret Verileri temel alınarak hazırlanan verilere göre bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,38 artış sağlanmış oldu.

Kasım 2023 itibarıyla aylık bazda ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,34 artışla 2,62 milyar dolar, ithalat ise yüzde 11,71 gerilemeyle 1,43 milyar dolar oldu.

Sığır İthalatındaki Artış Dikkat Çekti

Kasım ayında sığır ithalatının yüzde 940 artış göstermesi dikkat çekerken sığır ithalatındaki artış Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim’den sonra bu dönemde de devam etmiş oldu. Sığır ithalatında en büyük payı sırasıyla Brezilya, Uruguay ve Çekya aldı.

Tarım, Gıda, İçecek Sektörü 2023 İhracat-İthalat Verileri
Kaynak: TGDF

Dış ticaret dengesi, Ocak-Kasım 2023 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,66 artışla 4,16 milyar dolar fazla verdi.

GCM Yatırım Banner

İhracatta öne çıkan ürünlerde ilk sırayı 1 milyar 355,2 milyon dolar ile un alırken bu ürünü rafine ayçiçeği yağı ve fındık içi takip etti. Aynı dönemde en fazla ithal edilen ürün 3 milyar 186,1 milyon dolar ile buğday olurken soya fasulyesi ve ham ayçiçeği sonraki sıraları paylaştılar.

Aylık temelde değerlendirildiğinde, Kasım ayında ihracatta öne çıkan ürünlerde ilk sırayı 176,2 milyon dolar ile mısır dane alırken, bu ürünü mandalina ve buğday unu izledi. Aynı ayda en fazla ithal edilen ürünler buğday, sığır ve soya fasulyesi olarak sıralandı.

Buğdayın en fazla ithal edildiği ilk iki ülke önceki dönemler gibi Rusya ve Ukrayna oldu. Bu iki ülkenin toplam buğday ithalatındaki payı yüzde 98,3 oldu. Aylık temelde bakıldığında da benzer tablo oluştu.

En Fazla İhracat Irak’a Yapıldı

2023 yılının ilk 11 aylık zaman zarfı içinde en fazla ihracat yapılan ülke 2 milyar 895 milyon dolar ile Irak oldu. Almanya, Rusya, ABD ve İtalya sonraki sıraları paylaştılar.

Aynı dönemde ülke bazında ithalat en fazla 4 milyar 625 milyon dolar ile Rusya’dan yapıldı. Bu ülkeyi Ukrayna, Brezilya, Malezya ve ABD izledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın