Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarım-GFE Nisan’da Yüzde 40,20 Arttı

TÜİK, Nisan dönemine ilişkin Tarım-GFE verilerini yayımladı. Endeks yıllık bazda yüzde 40,20 oranında arttı. Detaylar haberde...
Tarım-GFE Nisan’da Yüzde 40,20 Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi, Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi verilerini açıklarken, Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi (Tarım-GFE) raporunu da paylaştı. Mart ayında yıllık bazda yüzde 49,70 oranında artan endeks, Nisan’da da artış seyrini sürdürdü.

TÜİK tarafından açıklanan rapora göre Tarım-GFE yıllık bazda yüzde 40,20’lik, aylık bazda yüzde 0,63’lük, Aralık ayına göre yüzde 9,74’lük, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 97,43’lük artış gösterdi.

En Fazla Artış Veteriner Harcamalarında Görüldü

Tarım-GFE’nin ana gruplarda değişim oranları incelendiğinde tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde aylık bazda yüzde 0,51’lik, yıllık bazda yüzde 36,43’lük artış saptandı. Tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde ise aylık bazda yüzde 1,40’lık, yıllık bazda yüzde 71,35’lik artış kaydedildi.

Tarımsal girdi fiyat endeksinin alt gruplarda değişim oranları incelendiğinde yıllık bazda en fazla artış yüzde 88,80 ile diğer mal ve hizmetlerde saptandı. Aylık bazda en fazla artış ise yüzde 9,08 ile veteriner harcamalarında görüldü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.