Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarım Bakanı: Yanan Alanlar Başka Bir Amaç için Kullanılamaz

AA Editör Masası'nın sorularını yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, tahıl koridoru anlaşması ve orman yangınları hakkında çıkan iddialar hakkında konuştu.
Tarım Bakanı: Yanan Alanlar Başka Bir Amaç için Kullanılamaz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda tahıl koridoru olmak üzere gündeme dair soruları yanıtladı. İlk olarak geçtiğimiz günlerde imzalanan tahıl koridoru anlaşmasının, gıda fiyatları üzerinde etki yaratıp yaratmayacağına dair soru geldi.

Bakan Kirişci, Rusya ve Ukrayna’nın tarımsal dış ticaret açısından dünyada önemli rol üstlendiğini söyledi. Dünya tahıl ihtiyacının büyük bölümünü karşılamaları açısından, bu iki ülke arasında yaşanan sorunun herkesi etkilediğini belirtti.

Türkiye’nin en az etkilenen ülke olmasına karşın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, en başından bu yana yürüttüğü barışçıl diplomasinin önemini vurguladı. Tahıl koridoru anlaşmasının buğday fiyatlarında düşüş sağladığını ve bu anlaşmanın gıda krizi ile birlikte oluşabilecek daha büyük krizlerin önüne geçtiğini söyledi.

Söz konusu gelişmenin sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada buğday fiyatlarının düşmesini sağlayacağını dile getirdi. Ancak ülkemizin şu an için tahıl konusunda kendine yetecek durumda olduğunu belirtti.

Tahıl anlaşmasının fiyatları olumlu etkileyeceğini, hem ülkemizin hem dünyanın kazanacağını bir kez daha vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Orman Yangınlarında Dünyadan Farklı Yol İzliyor

Türkiye Orman Yangınlarında Dünyadan Farklı Yol İzliyor
Kaynak: Twitter

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan orman yangınları konusuna değinilen programda, Bakan Kirişci tüm dünyada uygulanan “bırakın yansın” uygulamasının Türkiye’de uygulanmadığını söyledi.

Bizim böyle bir millet olmadığımızı, hava operasyonlarıyla müdahale edildiğini fakat asıl gücün kara kuvvetlerinden geldiğini açıkladı. Sahip olduğumuz tüm ekipmanların yanında sahada bulunan 21 bin orman savaşçısı olduğu belirtti.

Ancak bu kadar çalışanın yeterli olmadığını, millet olarak mücadele edilmesi gerektiğini dile getirdi. Orman yangınlarının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Bakan, süratle yenileme çalışması yaptıklarını ve yeni fidanlar dikildiğini açıkladı.

Yangınla mücadelede kiralık uçakların tercih edilmesi sorusuna da yanıt veren Kirişci, satın almanın daha zor olduğunu belirten açıklamalarda bulundu.

Yangın söndürme uçaklarını yapan az sayıda firma olduğunu, hemen satın alalım denildiğine bile ertesi gün teslimat yapılmadığını ve çok ileriki bir tarihin verildiğini söyledi.

Şu an yangınla mücadele filomuzun yeterli olduğunu fakat eş zamanlı olarak onlarca yerde yangın çıktığında, uluslararası iş birliğine ve yardımlaşmaya başvurduklarını belirterek, konuşmasını “Soçi’de yarın Rusya’dan uçak alma konusunu belli bir aşamaya getireceğiz.” sözleriyle devam ettirdi.

Yanan alanların tarım da dahil olmak üzere farklı bir amaç için asla kullanılmayacağının altını çizdi. Ormanlar yandıktan sonra bazı bölümlerin kendi halinde yenilendiğini belirtti. Böyle bir özelliği kalmayan yerlerde ise ağaçlandırma çalışması yapıldığını açıkladı.

Orman yangınları sonrasında açılan alanların turizm için kullanıldığı, binaların yükseldiği yönündeki iddiaların doğru olmadığını ifade etti.

Geçen yıl çıkan 2.793 adet orman yangınında zarar gören tüm alanların yeniden ormanlaştırıldığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.