Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarih Belli Oldu: Ukrayna Tahıl İhracatına Başlıyor

Türkiye’nin arabuluculuk yaptığı, İstanbul’da imzalanan anlaşmaya yönelik ilk tahıl sevkiyatının tarihi belli oldu. İşte detaylar…
Tarih Belli Oldu: Ukrayna Tahıl İhracatına Başlıyor
Yorum

Ukrayna Altyapı Bakan Yardımcısı Yuri Vaskov, ilk tahıl sevkiyatının 27 Temmuz Çarşamba günü Chornomorsk limanından başlayacağını umduklarını ifade etti.

Ukrayna, İstanbul’da yapılan tahıl anlaşmasına uyarak, dünya pazarına yapılacak olan tahıl ihracatının bu hafta başlayacağını açıkladı. Haber, tahıl sevkiyatı nedeniyle artan gıda endişelerini yatıştıracak nitelikte geldi.

Dünyanın en büyük tahıl kaynağına sahip ülkelerinden biri olan Ukrayna, Rusya’nın işgali ve ablukasından dolayı tahıl ihracatını durdurmuştu.

Bu saldırıların sonucunda, Ukrayna’nın sevkiyat yapamamasıyla birlikte emtia fiyatlarında artış yaşanmış ve piyasalarda gıda krizine ilgili endişeler meydana gelmişti.

Rusya’nın limanları abluka altına alması ve geçtiğimiz günlerde Odessa limanına yapılan füze saldırısı tepkiye neden olmuştu. Konuyla ilgili olarak Ukrayna, Rusya’nın yaptığı saldırılar sonucu limanların zarar gördüğünü bildirmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, bugün konuyla ilgili açıklama yaparak saldırıların tahıl ihracatına yönelik olduğu yönünde suçlamaları reddetti. Peskov; “eylemler yalnızca askeri altyapıyı hedef aldı” diyerek anlaşmayı etkilememesi gerektiğini savundu.

Görüşmeler, İstanbul’da Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda gerçekleşmişti. Anlaşmaya göre sevkiyat sürecinin ve denetiminin İstanbul’da bir komisyon tarafından koordine edilmesine karar verilmişti.

Son günlerde Rusya’nın Ukrayna’ya füze saldırısında bulunması korkuya neden olsa da Ukrayna’nın sevkiyat konusunda net bir tarih vermesi tahıl koridorunda taraf olan ülkeleri rahatlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu