Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kremlin, Odessa’daki Saldırıya Yönelik Asıl Hedefini Açıkladı

Kremlin, tahıl koridoru anlaşmasından sonra gerçekleşen saldırıya yönelik açıklama yaptı. Detaylar haberimizde…
Kremlin, Odessa’daki Saldırıya Yönelik Asıl Hedefini Açıkladı
Yorum

Rusya, Odessa limanına yaptığı füze saldırısının İstanbul’da yapılan tahıl koridoru anlaşması ile gerçekleşecek ihracatı etkilemeyeceğini vurguladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, gazetecilere açıklamasında hedeflerinin askeri altyapı olduğunu ileri sürerek “Bu eylemler yalnızca askeri altyapıyı hedef aldı. Hiçbir şekilde tahıl ihracatını hedef almadı. Bu anlaşmayı etkilemez ve etkilememeli” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye, Rusya ve Ukrayna arasında tahıl ihracatının sağlanması için arabuluculuk yapmıştı. Ukrayna’nın tahıl sevkiyatını yeniden başlatacağını açıklamasından bir gün sonra, Odessa’da gerçekleşen füze saldırısı oldukça tepki çekmişti. Bu saldırıdan sonra Ukrayna, Rus güçlerini Odessa limanlarını vurmakla suçlamıştı.

Ukrayna’nın açıklamasına göre füzeler, limanın altyapısına zarar vermişti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, “Rusya’nın Odessa limanına füze saldırısı başlatması ve verdiği sözleri tutması 24 saatten az sürdü. Bu anlaşma çökerse tüm sorumluluk Rusya’nındır.” diyerek saldırıyı kınamıştı. Odessa’daki saldırının ardından yaşanan buğday fiyatlarındaki artış, anlaşmanın geleceği ile ilgili endişeye neden olmuştu.

Türkiye Anlaşmaya Ev Sahipliği Yapmıştı

Tahıl ihracatını konu alan anlaşma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, Milli Savunma Bakanı Akar, Rusya Savunma Bakanı Şoygu ve Ukrayna Altyapı Bakanı Kubrakov’un Dolmabahçe Ofisi’nde bir araya gelmesiyle imzalanmıştı.

Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres açıklamalarda bulunarak, tahıl koridorunun önemini ve gerekliliğini vurgulamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu