Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Taksicilerin Zam Tepkisi Büyüyor: Bedavaya İnsan Taşıyoruz!

UKOME toplantısında alınan kararla taksimetre ücretlerine gelen zam, piyasayı da etkileyerek taksi plakalarını da zamlandırdı. Detaylar haberin içerisinde;
Taksicilerin Zam Tepkisi Büyüyor: Bedavaya İnsan Taşıyoruz!
HABER GİRİŞ

Büyükşehir Belediyelerinde bulunan bir birim olan Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında taksimetre ücretlerine zam geldi. Zam ile açılış ücreti 9.80 liradan 12.65 liraya, kısa mesafe 28 liradan 40 liraya yükseldi. Gelen ücret artışının ardından taksi plakaları da zamlandı.

Yılbaşında 3 milyon 250 bin lira olan taksi plakaları taksimetredeki son artışın ardından plakalar ortalama 6 milyon 350 bin lira seviyesine çıktı. Plakaların kira bedeli ise aylık ortalama 16 bin liraya dayandı.

Taksimetre zammı ile mesafe ücreti de kilometrede 6.30 liradan 8.51 liraya yükseldi. Plaka satışı yapan galericiler ve plaka sahipleri, plakalarının yaklaşık 1 milyon liraya yakın değer kazanmasına rağmen yeterli bulmadı.

Taksi Plakalarının Kiralanmasında Talep Yüksek

Bağcılar Otocenter Yönetim Kurulu Başkanvekili Coşkun Çağlayan, konuyla bağlantılı değerlendirmelerde bulundu. UKOME kararıyla taksimetrelerde alınan zam kararının piyasayı etkilediğini vurguladı.

Böylelikle plaka fiyatlarına yüzde 20 zam geldiğini belirten Çağlayan, 5 milyon 350 bin lira civarındaki plakanın 6 milyon 350 bin liraya çıktığına dikkat çekti. Kiralık plakaya talebin yüksek olduğuna değinerek, talepte yakın zamanda azalmanın olmayacağını öngördü.

GCM Yatırım Banner

Gelecek aylarda 2 bin taksinin piyasaya gireceğini anımsatan Çağlayan, bu durumun da piyasayı belirli sürede etkileyeceğini savundu.

Geçen yılbaşında taksi plaka satış fiyatlarının 3 milyon 250 bin lira civarında olduğunu hatırlatarak, şu anda bir dairenin 4 milyon lira civarında olmasıyla kıyaslandığında normal olarak nitelendirdi.

Haberde taksi plakası sahibi Zülfikar Aslan’ın da görüşlerine yer verildi. Aslan, plaka değerlerinin yeterli olmadığını belirterek şöyle konuştu;

“Şu anda bir daire ne kadar? Ben plakamı aldığım zaman 10 tane daire alınabiliyordu. Şimdi benim plakam bir tane daire almıyor. Ben 6 milyon değeri doğru bulmuyorum çünkü çok ucuz.”

Taksimetre ücretlerinde yeni gelen zamma işaret eden Aslan, tarifeyi yeterli bulmadığını 1 ekmeğin 1 buçuk liradan 5 liraya çıktığının altını çizdi. Türkiye’de şu anda sistemin bu şekilde ilerlediğini söyledi.

Ödemeler Artık Karşılanmıyor

Bir diğer yorum da taksi plakası sahibi Anıl Özcan’dan geldi. Taksi plakasının 6 milyon liralık değerinin olmasının normal olduğunu öne sürdü. Taksilerin para kazandığını aktararak, yeni gelen tarife zammınsa çok az olduğunu paylaştı.

Özcan, “Bedavaya insan taşıyoruz. İndi-bindi 40 lira oldu bir yerde kahve içsen 35 lira ödüyorsun.” ifadelerini kullanarak görüşünü sundu.

Taksi plakası kiralayarak çalışan Tamer Ökten ise kiralamanın şu anda mantıklı olmadığını ifade etti. Kendisinin 12 bin 500 lira kira ödediğini ileterek, şu an sözleşmesi bitenlere 17 bin lira fiyat verildiğini açıkladı. Söz konusu ödemelerin artık karşılanmadığını, kiraların ödenirken zorluk çekildiğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.