Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Takasbank’tan VİOP İşlemlerine Yönelik Yeni Duyuru

29 Aralık 2023’te yapılan duyuruda, Takasbank nema dağıtım süreçlerinin iyileştirilmesi için 5 bin TL’nin altındaki tutarlara nemalandırma yapılmamasına karar verildiği açıklandı.
Takasbank’tan VİOP İşlemlerine Yönelik Yeni Duyuru
HABER GİRİŞ

Takasbank, 29 Aralık tarihinde Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Nakit Türk Lirası Teminatlarının Nemalandırma İşlemleri Hakkında yeni duyuruyu paylaştı. 5 bin TL’nin altındaki tutarlara nemalandırma yapılmayacağı belirtildi.

Açıklamada VİOP’ta verilen merkezi karşı taraf hizmeti kapsamında üyeler tarafından tesis edilen Türk lirası işlem teminatlarının kredi riski ve likidite koşulları dikkate alınarak Takasbank tarafından mümkün olan en iyi koşullarda nemalandırıldığı aktarıldı.

5 Bin TL Sınır Kararı

VİOP nezdinde nemaya konu hesap sayısının 100 bini aşması sebebi ile hem üyelerin hem de Takasbank nema dağıtım süreçlerinin performansının iyileştirilmesi çerçevesinde 5 bin TL’nin altındaki tutarlara nemalandırma yapılmamasına ilişkin karar verildiği açıklandı. Değişikliğin 2 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacağı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın