Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tahıl Koridorunda Önemli Adım: Türkiye ve Rusya Görüştü

Son dönemde gıda krizine dair endişeler artarken, Türkiye ve Rusya heyetleri, Moskova’da tahıl koridoru için görüşme gerçekleştirdi.
Tahıl Koridorunda Önemli Adım: Türkiye ve Rusya Görüştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş, dünya genelinde gıda fiyatlarının artmasına neden oldu. Savaş nedeniyle Ukrayna’da tonlarca tahılın atıl durumda kaldı ve ihraç edilemiyor. Ukrayna üzerinden bir tahıl koridoru oluşturulması için Türkiye ve Rusya’dan heyetlerin görüşme gerçekleştirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından görüşmeye dair yapılan açıklamada, Rus ve Türk delegasyonlarının güvenli gemi kalkışları ve Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı konusunda istişarelere devam etme konusunda anlaşma sağlandığı kaydedildi.

Ukrayna dünyanın en büyük buğday tedarikçileri arasında yer alıyor ancak Rusya’nın ülkeye asker göndermesinden bu yana tahıl sevkiyatları durdu. Tonlarca tahılın silolarda kalması küresel boyutta gıda krizi endişelerinin artmasına neden oldu.

Taraflar Birbirini Suçladı

Rusya bu zamana kadar gıda krizine dair bir sorumluluğu olmadığını belirtti ve durumdan dolayı Batı’nın yaptırımlarını neden gösterdi.

Kaynaklar, planın Ukrayna’nın Karadeniz liman kenti Odessa’dan Kiev’in denetiminde üç koridor
oluşturmayı öngördüğünü ve buradan hem Ukrayna hem de Rus gıda ürünlerinin sevk edileceğini belirtiyor.

Yetkililer 6-8 ay içerisinde 30-35 milyon ton tahıl sevkiyatı yapılacağını bildirdi. Daha önce Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna tahılı ve Rus gübresi olmadan gıda krizinin çözülemeyeceği belirtilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu