Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tahıl Koridorunda Önemli Adım: Türkiye ve Rusya Görüştü

Son dönemde gıda krizine dair endişeler artarken, Türkiye ve Rusya heyetleri, Moskova’da tahıl koridoru için görüşme gerçekleştirdi.
Tahıl Koridorunda Önemli Adım: Türkiye ve Rusya Görüştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş, dünya genelinde gıda fiyatlarının artmasına neden oldu. Savaş nedeniyle Ukrayna’da tonlarca tahılın atıl durumda kaldı ve ihraç edilemiyor. Ukrayna üzerinden bir tahıl koridoru oluşturulması için Türkiye ve Rusya’dan heyetlerin görüşme gerçekleştirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından görüşmeye dair yapılan açıklamada, Rus ve Türk delegasyonlarının güvenli gemi kalkışları ve Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı konusunda istişarelere devam etme konusunda anlaşma sağlandığı kaydedildi.

Ukrayna dünyanın en büyük buğday tedarikçileri arasında yer alıyor ancak Rusya’nın ülkeye asker göndermesinden bu yana tahıl sevkiyatları durdu. Tonlarca tahılın silolarda kalması küresel boyutta gıda krizi endişelerinin artmasına neden oldu.

Taraflar Birbirini Suçladı

Rusya bu zamana kadar gıda krizine dair bir sorumluluğu olmadığını belirtti ve durumdan dolayı Batı’nın yaptırımlarını neden gösterdi.

Kaynaklar, planın Ukrayna’nın Karadeniz liman kenti Odessa’dan Kiev’in denetiminde üç koridor
oluşturmayı öngördüğünü ve buradan hem Ukrayna hem de Rus gıda ürünlerinin sevk edileceğini belirtiyor.

GCM Yatırım Banner

Yetkililer 6-8 ay içerisinde 30-35 milyon ton tahıl sevkiyatı yapılacağını bildirdi. Daha önce Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna tahılı ve Rus gübresi olmadan gıda krizinin çözülemeyeceği belirtilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.