Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tahıl Koridoru İstanbul’da: Rusya, Ukrayna ve BM Masada!

Hulusi Akar, bekleyen tahılın güvenli sevkine yönelik görüşmelerin yarın İstanbul'da yapılacağını aktardı. Detaylar haberde;
Tahıl Koridoru İstanbul’da: Rusya, Ukrayna ve BM Masada!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bugün yaptığı açıklamada; Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın deniz yoluyla güveli bir şekilde sevkiyatı için askeri heyetler arasındaki görüşmelerin Çarşamba günü İstanbul’da yapılacağını bildirdi.

Bakan Akar; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gıda krizinin çözümü için gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar kapsamında sürdürdüğü görüşmelerin olumlu ilerlediğini belirtti.

Hulisi Akar; Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile konuyla ilgili görüşmeler gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Kamuoyunda “kırmızı hat” olarak nitelendirilen Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya arasında doğrudan temasın hayata geçirildiğini hatırlattı.

Savaş nedeniyle Ukrayna’da tonlarca tahıl atıl durumda kaldı ve ihraç edilemiyor. Ukrayna üzerinden bir tahıl koridoru oluşturulması için Türkiye ve Rusya’dan heyetler görüşme gerçekleştirmişti.

GCM Yatırım Banner

Yarın İstanbul’da Dörtlü Görüşme Gerçekleşecek!

Geçmiş dönem çabalarını anımsatan Bakan Akar; yarın İstanbul’da Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) temsilcisi ile görüşeceğini duyurdu.

Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın uluslararası piyasalara deniz yoluyla emniyetle sevkine yönelik görüşmelerin icra edileceği bildirildi.

9 Temmuz’da Türkiye’nin taraflar ile temaslarını sürdürüp ve kolaylaştırıcı bir tutum izlediği kamuoyuna bildirilmişti. Bu görüşmelerde, milyonlarca ton tahılın ve diğer gıda malzemelerinin adreslerine taşınması için gereken katkının sağlandığı hatırlatılmıştı. İlerleyen günlerde bazı olumlu gelişmeler olacağının sinyali verilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.