Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Suudi Arabistan Borsası, MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksine Tamamen Dahil Edildi

Suudi Arabistan borsası Tadawul'un uluslararası yatırımcılara açılma konusundaki çabalarından biri olarak MSCI GOP endeksine dahil olma işi tamamlandı.
Suudi Arabistan Borsası, MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksine Tamamen Dahil Edildi
HABER GİRİŞ

Suudi Arabistan borsası Tadawul, MSCI gelişmekte olan piyasalar endeksine dahil edilmesi tam olarak ve resmen tamamlandı. Katılımın ikinci ve son aşaması, petrol zengini krallığın finansal piyasalarını uluslararası yatırımcılara açma çabalarının devam ettiğini gösteriyor.

Tadawul CEO’su Khalid Abdullah al-Hussan, “Yaz bugün bitti. MSCI endeksine tamamen dahil edilerek güne başladık ve bu yeni yabancı yatırımcı kanalını açarak likiditenin artırılması gerektiğine inanıyoruz,” dedi.

Yaklaşık 549 milyar dolarlık değeri ile bölgedeki en büyük borsa olan Tadawul, MSCI endeksinde yüzde 2,8 oranında bir ağırlığa sahip olacak.

Tadawul Yüzde 2,8 AğırlıktaSöz konusu katılımın halka arz teklifleri konusunda da yardımı olacağını söyleyen al-Hussan, yabancı yatırımcıların Suudi pazarına katılımının kusursuz halka açık ilanlarla sonuçlanacağını sözlerine ekledi.

Borsa CEO’su; yatrımcıların, dünyanın en büyük halka açık şirketi haline gelmesi muhtemel olan devlete ait petrol devi Suudi Aramco’nun listelenmesini sabırsızlıkla beklediklerine de dikkat çekti.

Tadawul Borsası, dünkü işlemleri yüzde 1 civarında düşüşle kapatırken, yılın başından bu yana kabaca yüzde 4,4 oranında değer kazandı.

Yıl Başından Bu Yana Yüzde 4,4 YükseldiBu haftanın başında yayımlanan bir raporda, Uluslararası Finans Enstitüsü’ndeki (IIF) analistler, yatırımcıların erken pozisyon almasının geçen yılki MSCI katılım açıklamasından bu yana nispeten yavaş olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bunun nedeni ise piyasa katılımcılarının politika belirsizliği, Suudi listesindeki firmalara yüksek değer verilmesi ve gazete Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili itibari zarardan endişe duymalarıydı. IIF’den analistler, “Yine de bu yıl yatırımcıların bu tür endişeleri ortadan kaldırdığı görülüyor,” dediler.

IIF’nin raporu, 2019’un ilk sekiz ayında Suudi Arabistan’a dış sermaye girişinin Hindistan ve Çin’den daha yüksek olduğunu tespit etti.

Suudi Arabistan Dış Sermaye GirişiRaporda ise “Suudi Arabistan’ın ekonomisinin Hindistan ve Çin’in büyük bir kesimi olduğ göze çarpıyordu,” ifadelerine yer verildi. IIF raporuna göre; bu yıl Suudi Arabistan’a güçlü girişler, diğer gelişmekte olan piyasalara keskin bir kontrast oluşturduğu da belirtildi.

Suudi Arabistan’ın ana borsa endeksi bu yılın başlarında FTSE’ye katıldı ve bu yılın sonuna kadar S&P’de yer almayı umuyor. Endeks sağlayıcısı MSCI, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar merkezli şirketlerin hisselerini 2014 yılında yükselen pazar endeksine dahil etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.