Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Suudi Arabistan ve BAE Petrol Üretimindeki Kesintide Israrcı

Resesyon endişelerinin gölgesinde beklenen haber, Suudi Arabistan ve BAE’den geldi. Petrol arzı için artış yerine daha çok düşüş olasılığı gündemde.
Suudi Arabistan ve BAE Petrol Üretimindeki Kesintide Israrcı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji arzında yaşanan sorunlar ve güncel gelişmelerden etkilenen petrol fiyatlarıyla birlikte üretimde artış beklentisi gündemden düşmüyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu ise beklentileri karşılıksız bıraktı. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), petrol üretiminin artırılacağı yönündeki haberleri yalanladı.

ABD merkezli The Wall Street Journal gazetesinin, OPEC+ grubu üyelerinin günlük petrol üretimini artırmak için görüşme başlattığı iddiası üzerine gözler petrol devi ülkelere çevrilmişti.

Ancak günlük 500 bin varil artış iddiaları doğrulanmadı. Suudi Arabistan ve BAE, OPEC ve OPEC+ gruplarının arzda artışa gitme niyetinde olmadığını duyurdu.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’nın paylaştığı haberde, Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman’ın konuya ilişkin açıklamasına yer verildi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı, petrol arzındaki artış için OPEC+ üyeleriyle görüşme yapılmadığını açıkladı. Artışın aksine günlük kesintinin 2 milyon varil ile gelecek yılın sonuna kadar süreceğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Pandemi döneminde kırılan arz talep zincirindeki dengeyi yeniden kurmak için ise petrol üretiminin daha fazla azaltılabileceği mesajını verdi.

BAE Enerji ve Altyapı Bakanı: OPEC+ Grubunun Mevcut Kararı Değişmedi

BAE Enerji ve Altyapı Bakanı Suheyl el-Mezrui, konuya dair Twitter üzerinden açıklama yaptı.

Suudi Bakan ile paralel açıklamalar paylaşan Mezrui, OPEC+ üyeleriyle arz artışı için görüşmelerin yürütülmediğini teyit etti.

OPEC+ grubunun yürüttüğü petrol kararının değişmediğini belirterek, mevcut kararın 2023’e kadar geçerliliğini koruduğunu ifade etti.

OPEC+ Petrolde Büyük Çaplı Kesintiye Gitme Kararı Almıştı

5 Ekim’de toplanan OPEC+ Bakanlar Komitesi, ABD Başkanı Joe Biden’ın ricalarına rağmen günlük petrol üretimini artırmak yerine Kasım ayından itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

Bu karar ise Beyaz Saray’ın tepkisini çekmiş, Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, ABD Başkanı Biden’ın, Suudi Arabistan ile ilişkileri yeniden gözden geçirdiği yönünde çıkışta bulunmuştu.

S&P Global Başkan Yardımcısı Dan Yergin ise konuya dair yaptığı değerlendirmede, ABD’nin bu kararı Biden’a bir darbe olarak yorumladığını paylaşmıştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.