Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Üretimi Bitecek Denilen Subaru BRZ ve GT86 için Markalardan Açıklama Geldi!

Toyota'nın Subaru ile ortak süreçte ürettiği BRZ ve GT86'nın üretimleri hakkında son nokta koyuldu!
Üretimi Bitecek Denilen Subaru BRZ ve GT86 için Markalardan Açıklama Geldi!
HABER GİRİŞ

Dün, BRZ ve ikiz kardeşi GT86 adına “üretimleri durduruluyor” diye haber çıkartılmıştı. Gunma montaj hattında imalat süreçleri yürütülen modellerin, artık bitirilmesi gerektiği söylenmişti. 2+2 spor araba yapısında, pratik görünümleriyle genç kesimin kalbini çalmayı başaran modellere yönelik neden böyle bir söylenti çıktı?

Birbirlerinden ayırt etmenin zor olduğu bir dış görünümle üretilen tek kapı otomobiller için ilk aklımıza gelen “acaba çok satılmıyor mu?” gibi kafamızda soru oluşmuştu. Carscoops‘un araştırdığı ve cevap aldığı araştırmadan sonra markaların üretime devam edeceğini söylendi. İşte detaylar…

Subaru’u hisselerine de sahip olan Toyota’dan açıklama geldi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Montaj hatları bir olan BRZ ve GT86‘nın üretimlerinin bitirilmeyeceği söylendi. İşin aslı, üretim sonlanmasına şaşırmıştık. Zira 2021 yılı için Japon tek kapılara bazı takviyelerin yapılacağı söylenmişti. O da insanların 200 ps’lik atmosferik motor yerine istedikleri turbo besleme bir motorun olabileceği konuşulmuştu.

Ancak Toyota yine motor konusunda atmosferikten devam edileceği, hacminin 2.4L‘ye çıkabileceği söylenmişti. Ana şirket Toyota olduğu için Subaru’da tam kesin bir şey söylemiyor. USA sözcüsü Ron Kinno, “Japonya’nın en iyi otomobilinden gelen bu raporu onaylamıyoruz. Yeni nesil Subaru BRZ ile ilerlemeye devam ediyoruz, ancak şu anda daha fazla ayrıntıya sahip değiliz.” dedi.

Subaru da satışların beklenenin aşağısında olduğunu söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Genel olarak dünyada tek kapılı kompakt spor otomobillere karşı geri çekilmeler oldu. SUV klasman aslında buranın da önünü kesmiş oldu. BRZ ve GT86 bir Lamborghini veya Porsche gibi hızlı gitmese de orta kesimin duygularını tatmin edecek otomobillerdir.

GCM Yatırım Banner

Paratic.com olarak konu hakkında bazı yorumlamalar ve şirketlerin izlemesi gereken işleyiş politikası hakkında konuşmak istiyoruz.

Birincisi, iki Japon şirketin hızlı şekilde geleneklerinden vazgeçmesi gerektiğini düşünüyoruz. Atmosferik kesinlikle ses ve hissiyat bakımdan daha iyi olsa da insanlar turbo beslemelerin tadına alıştı.

Dolayısıyla BRZ ve GT86’dan aynı veya daha düşük hacimli motora yardıcı ünite eklenebilir. Belki 200 ps’ten daha fazlası kompakt sporcular tarafından üretilebilir. Artı olarak Toyota’nın Supra atağında da sonuçların tam olarak ne olacağı bilinmiyor. Yinede BRZ ve GT86’nın Supra yüzünden bitirileceğini düşünmüyoruz!

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.