Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2021 Yılında Toyota GT 86 ile Subaru BRZ’ye Gelecek Yeni Takviyeler!

Toyota ve Subaru'nun ortak noktada ele aldığı BRZ ve GT 86'ya, farklı bir motor tipi ve iç mekan yapısı düşünülüyor!!!
2021 Yılında Toyota GT 86 ile Subaru BRZ’ye Gelecek Yeni Takviyeler!
HABER GİRİŞ

Bahsettiğimiz iki kardeş 6 yaşına bastılar. Toyota ve Subaru‘nun ortak platformlarda ürettiği BRZ ile GT 86‘ya biraz takviye kararı alınmış. Uzun süredir spor araba klasmanında model göstermeyen firmalar, marka içerindeki tek kapı araba özlemini ufak yollu bu araçlarla halletmişlerdi. Geleneklerine sadık ve saplantılı olan iki Japon firma, motor ve bazı donanımsal konularda haliyle isteklere fazla cevap vermemişlerdi.

Aradan geçen 6 yıldan sonra nihayet bir şeylerin revize edilmesi gerektiğini anlamışlar. Her iki üreticinin de karakteri gereği tek kapılı spor arabalara olan eğilimleri çok az. Subaru, Impreza’nın süper Boxer‘larıyla istenilen kuvvetlerde insanları tatmin ederken, Toyota ise Lexus’la lüks spor otomobilleri yapma yoluna gitti. Hali hazırda efsaneleşmiş bir Supra‘sı olsa da onun da süreçlerini epey bir uzatmıştı.

Kötü haber şu ki; motorları yine beklediğiniz gibi olmayacak.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Günümüzde aşırı beslemeli patlamalara alışık olduğumuz motor üniteleri, hız konusunda tatmin ederken atmosferiğin ne kadar heyecansız olduğunu göstermişti! Sizce de öyle mi?

Honda’ya göre atmosferiğin bitmemesi gereken bir ünite düzeni olduğunu ve kendi açılarından bunu sürdüreceklerini söylemişti. Toyota ve Subaru’da 2.0L atmosferik motorlarını turbo beslemeyle değiştirmeyeceklerini söylemişlerdi.

GCM Yatırım Banner
Yine turbo yerine hacim artırılmasına gidilebilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Kaynaklardan aldığımız bilgilere göre 2.0L ile alınan 200 beygir güçten fazlası isteniyor. İki firma da bu karşı üniteyi 2.4L olarak düşünebilirmiş. Genel görüntüye baktığımızda bunun aspire edilmiş bir ünite olduğunu hissedemedik. Sizce 2.4L’den alınacak güç kaç olur?

Bahsettiğimiz konu Japonlar üzerine olunca, 200 beygirden devam edilmesine şaşırmamız gerekiyor.

Ağırlık merkezi dahil 2021 yılında aerodinamik unsurları daha gelişmiş görebiliriz.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Plan çerçevesinde BRZ ve GT 86’nın kusursuz viraj almaları için ağırlık merkezlerinin biraz daha düşürebilecekleri söylendi. Bastırma kuvvetlerine karşı gövdeden ayrılan rüzgarlık veya kapıların arkasından açılan hava sirkülasyon delikleri gözümüzün önüne geldi.

Yeni nesillerin iç mekan tasarımlarında digital dünya paketlerine biraz daha ağırlık verileceği bildirildi. Tasarımın büyük ölçüde değişip, günümüz modası bilgi ekranı yukarıya alınabilir. Netice de yüksek hacim bir motorla yine aynı güçlerde kalsa bile GT 86 ve BRZ, genç kesimin tutkusu olmaya devam edecektir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.