Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Stratejist Paksoy’dan Borsa Yorumu: 2024’te Dikkatli Olunmalı

2023 yılını bitirirken borsada yaşanan düşüşler yatırımcıyı endişelendirirken, Stratejist Cüneyt Paksoy 2024 için uyarıda bulundu. Detaylar haberde...
Stratejist Paksoy’dan Borsa Yorumu: 2024’te Dikkatli Olunmalı
HABER GİRİŞ

2023 yılını bitirirken borsada son günlerde yaşanan düşüşler yatırımcının canını bir hayli sıktı. BIST 100 endeksinin psikolojik seviye olan 8000 bin puanı aşması beklenirken ayrıca 2023’ü hangi seviyede tamamlayacağı merak ediliyor. Yatırımcılar gözünü borsa için 2024 yılına çevirmişken birçok uzmandan değerlendirmeler geliyor. Bunlardan biri olan Stratejist Cüneyt Paksoy’dan yatırımcılar için uyarı geldi.

Borsanın 2023 performansını ve 2024’e dair beklentilerini Haber7’ye konuşan Paksoy, yatırımcıları 2024 yılında daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.

“Yatırımcılar Yatırım Yapmak İstediği Şirketi Araştırsın”

Borsada yaşanan düzeltme hareketlerine rağmen Borsa İstanbul’un olumlu bir yıl geçirdiğini söyledi. Bunun yanında düzeltme sürecinin yeni yılda tamamlanacağını aktardı. Söz konusu bu hareketlere karşı yatırımcının eylem planının olması gerektiğini söyleyerek, “Burada önemli olanın fiyat oluşurken yatırımcının nerede olduğudur.” açıklamasında bulundu.

Paksoy, yatırımcının yatırım yapmak istediği şirketin karını ve borcunu araştırması gerektiğini söyledi. Hisse satın alınacak şirketin geleceğe dair planlamalarını takip etmenin de önemli olduğuna işaret etti.

“2024’te 13 Bin Puana Kadar Yükselebilir”

2024 yılında borsanın 13 bin puan bandına kadar yükselebileceğini söyledi. 7 bin 950 puan ve 8 bin 100 puan bandının kırılmasının borsanın yükselişi konusunda önemli olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Borsada yabancı girişinin başladığını, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın 11 Ocak’ta ABD’de yatırımcılarla yapacağı toplantı sonrasında ivme yaşanacağını belirtti.

Ayrıca tahvillerde yabancı payının yüzde 1’in üzerine çıktığını, gelecek dönem tahvillerde yabancı payının daha da artmasının beklendiğini söyledi.

Yatırım araçlarından biri olan altın ile ilgili değerlendirmede bulunan Paksoy, ons altın 2 bin 80 doları geçerse 2 bin 300 dolara kadar kısa sürede yükselebileceğini aktardı.

Gram altında yakın vadede hedefin 2 bin lira olduğunu belirterek, 2 bin 500 liraya kadar çıkacağını söyledi. Altının mutlaka portföylerde olması gerektiğini bildirdi.

BİST 100 endeksi yazım sırasında 7465,5 puanda seyretti. Haftalık kaybı yüzde 3,84, aylık bazda yüzde 7’yi aştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın