Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Steve Forbes, FED’in Yakın Vadede Faiz İndirimi Yapmasını Beklemiyor

Forbes Media Başkanı Steve Forbes, Federal Rezerv’in faiz politikasına ilişkin görüşlerini paylaştı. Detaylar geliyor...
Steve Forbes, FED’in Yakın Vadede Faiz İndirimi Yapmasını Beklemiyor
HABER GİRİŞ

Forbes Media Başkanı Steve Forbes, Federal Rezerve’in gelecek toplantılarda faiz oranlarını artırmasını beklemiyor ancak yakın vadede faiz indirimi de beklemediğini söyledi. Forbes açıklamasında, “Federal Rezerv’in önümüzdeki birkaç ayda faiz oranlarını artırmayacağını ve duraklayacaklarını düşünüyorum” diye konuştu.

İş gücü piyasasının genellikle geride kalan bir gösterge olduğunu belirten Forbes, hizmetler sektörü raporunun oldukça iyi olduğunu belirtti. Bu karışık tablonun FED’e hiçbir şey yapmamak için bir bahane verdiğini öne sürdü.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin bir sonraki toplantısı 19-20 Eylül’de yapılacak. CME’nin FedWatch aracına göre merkez bankasının Eylül toplantısından sonra faiz oranlarını değiştirmeme ihtimali yüzde 92 ilse fiyatlanıyor. Kasım toplantısında ise faiz artırımı ihtimali yüzde 38 olarak görülüyor.

ABD’de potansiyel bir hükümetin kapanmasıyla karşı karşıya olup olmadığı sorulduğunda Forbes, bunun yaklaşmakta olabileceğini söyledi. Kongre harekete geçmezse federal hükümete sağlanan fon ay sonunda tükenecek. Harcama mevzuatının geçirilmemesi 30 Eylül’de kapanmayla sonuçlanacak.

Forbes, Washington’un bir anlaşmaya varmadan önce son tarihe kadar gideceğini belirterek, “Fakat bu şeylerdeki tehlike, uçuruma yaklaşmaya devam edeceğimiz zaman, kayıp uçurumun üzerinden geçebilmenizdir. Hükümetin kapanmasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun 40 yılın en yüksek seviyelerine çıkması üzerine FED’, Mart 2022′den itibaren agresif faiz artırımları uygulamaya başladı. Bu artırımlar ile oranlar yüzde 5,25-5,50 seviyesine çıkarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.