Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Big Short Efsanesi Steve Eisman’ın Deutsche Bank için Korkutucu Yorumu!

Big Short efsanesi olarak da tanınan Steve Eisman, Deutsche Bank hakkındaki yorumuyla dikkat çekti. İşte detaylar…
Big Short Efsanesi Steve Eisman’ın Deutsche Bank için Korkutucu Yorumu!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

ABD’li ünlü yatırımcı ve iş insanı Steve Eisman, Deutsche Bank’la ilgili yorumlarıyla dikkat çekti. 2008 mortgage krizi ile ilgili tahminleriyle ünlü olan Steve Eisman, Alman bankacılık devinin ciddi karlılık sorunları olduğunu ve bankanın küçüleceğini söyledi.

Bloomberg’e konuşan Eisman, Deutsche Bank’ın uzun süredir teknolojiye para harcamadığını söyleyerek şirketin büyük ihtimalle yetersiz sermayesinin olduğunu ve gelecek yıl yeni sermaye arayışına gireceklerini iddia etti. Ve bu iddialar, Big Short efsanesi gibi bir ismin ağzından çıktığı için fazlasıyla ciddiye alındı.

Tabii ortada bir de Deutsche Bank’ın krizden bu yana kendisini toparlayamamış olması ve yıllardır zarar açıklaması gibi gerçekler var.

 Steve Eisman'ın Deutsche Bank için Problemli Banka Dedi Sonuçta “Deutsche Bank problemli bir banka ve bence önemli ölçüde küçülmek zorunda” diyen Steve Eisman, söz konusu yorumlarıyla büyük dikkat çekti. Diğer taraftan; geçtiğimiz haftalarda CEO’sunu değiştirme kararı alan ve John Cryan yerine göreve Christian Sewing’i getiren bankanın durumu da Eisman’ın yorumunu daha geçerli kıldı.

Sewing’in 3 yıldır zarar açıklayan bankanın finansal durumunu düzeltmesi umut edilse de Deutsche Bank’ın 2008 krizinin izlerini saramayacağı yönünde büyük bir görüş vardı.

Eisman'a Göre Deutsche Bank Önemli Derecede Küçülecek Hatta son 6 yılda bankanın altıncı CEO’su olarak dikkat çeken Sewing’in göreve getirilişinden kısa süre sonra açıklanan ilk çeyrek sonuçları da bu görüşü desteklemişti. Çünkü Deutsche Bank’ın 2018 yılı ilk çeyrek sonuçlarına göre şirketin net karı geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 79 oranında azalarak 120 milyon euroya düşmüştü.

Beklentilerin çok altında kalan karın yanında gelir de % 5 oranında azalmış ve 7 milyar euro olarak kaydedilmişti.

Big Short Efsanesi Steve Eisman Bütün bunlar Deutsche Bank’ın bir kez daha işten çıkarmalara ve maliyet azaltmaya yöneltmiş, ABD’deki faaliyetlerden bazılarının durdurulacağı açıklanmıştı. Anlayacağınız; Big Short’taki gibi büyük bir efsane yazamayacak olsa da Steve Eisman’ın yorumları gayet kabul edilebilir görünüyor. Bu noktada; Steve Eisman’ı tanımayanlar için kısaca şu bilgileri de verelim.

GCM Yatırım Banner

Eisman, namıdiğer Big Short efsanesi Michael Lewis’in aynı isimli kitabından uyarlanmış filmdeki baş karakterdir. Gerçek olaylardan uyarlanmış Oscar Ödüllü The Big Short (Büyük Açık) isimli filmde Steve Carell’in canlandırdığı Steve Eisman, 2008 ipotek krizini doğru tahmin ederek % 489 getiri oranıyla 2.5 milyar doların üzerinde kar etmiştir. Kendisi şu anda Neuberger Berman’da yatırım uzmanlığı yapmaktadır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.