Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sterlin Liz Truss’un İstifası Sonrası Yüzde 1’den Fazla Düştü

İngiltere’de Başbakan Liz Truss’un istifasının ardından sterlindeki yükseliş kısa sürdü ve kayıplar artıyor.
Sterlin Liz Truss’un İstifası Sonrası Yüzde 1’den Fazla Düştü
HABER GİRİŞ

Sterlin haftanın son işlem gününde dolar karşısında yüzde 1’den fazla düştü. Para birimi Başbakan Liz Truss’un istifasının ardından elde ettiği ılımlı kazanımları silip atmaktan daha fazla kayıp yaşadı. Sterlin an itibarıyla dolar karşısında 1.10 dolara geriledi ve bu 12 Ekim’den bu yana en düşük seviye oldu.

Truss, 45 gün önce seçildiği görevi yerine getiremeyeceğini söyleyerek dün istifa edeceğini duyurdu. Yeni Başbakan siyasiler ve iktidardaki Muhafazakar partinin üyeleri tarafından bir hafta içinde seçilecek .

Vanda Research’teki kıdemli stratejist Viraj Patel, “Pound bugün dolardaki geniş güce duyarlı hale geldi” değerlendirmesini yaptı. Yurt dışı yatırımcıların bu siyasi oynaklığı İngiltere varlıklarından çıkmak için başka bir neden olarak görebileceğini söyledi.

GBP/USD saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Eski Başbakan Boris Johnson döneminde maliye bakanı olan ve yaz boyunca liderlik için Truss ile yarışan Sunak, koltuk için favori gösteriliyor.

Sterlin, Fed’in faiz artırımı beklentileri ve borsa oynaklığıyla bu yıl diğer para birimlerine karşı büyük bir artış kaydeden dolar karşısında zaten düşüşteyken, Eylül ayındaki vergi indirimi duyurusunun ardından yüm zamanların en düşüğüne ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Sonrasında İngiltere Merkez Bankası’nın acil tahvil alımına başlaması ve vergi indirim planından vazgeçilmesi ile beraber sterlinde yükseliş meydana geldi.

Embark Group’un baş yatırım yetkilisi Peter Toogood, sterlinin çok zayıf ve zayıf kalmaya devam etmesini beklediğini belirterek, “Mali açığımız var, cari açığımız var ve sürekli olarak yabancıların nezaketine bağlıyız. Pratikte onlarca yıldır böyleyiz” ifadelerini kullandı.

Toogood ayrıca GSYİH’da görülen daralmaya atıfta bulunarak, İngiltere’nin zaten gerçek bir durgunluk içinde olduğuna inandığını sözlerine ekledi. İngiltere GSYİH’si ikinci çeyrekte yüzde 0,2 büyüdü, ancak enflasyon oranı yüzde 10′un üzerine çıkarak tüketici harcama gücünü azalttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.