Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB, Truss’un İstifasının Ardından İngiltere’de İstikrar Bekliyor

İngiltere’de Liz Truss’un istifasının ardından Avrupa Birliği ülkelerinden açıklamalar geldi. Liderler istikrar beklentisini paylaştı.
AB, Truss’un İstifasının Ardından İngiltere’de İstikrar Bekliyor
HABER GİRİŞ

İngiltere Başbakanı Liz Truss’un istifası dünya kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Avrupa Birliği ülkelerinin bazı liderlerinden, istifa kararına ilişkin açıklamalar geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İrlanda Başbakanı Micheal Martin, bir sonraki İngiliz liderin ülkeye istikrar getirmesini umduklarını dile getirdiler.

Bununla birlikte, Truss’un çıkış haberlerinin duyulduğu bir AB zirvesinden hemen önce gazetecilere konuşan liderler, kararı memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdiler. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Truss ile bir dizi konuda anlaştığını söyledi ve halefinin görev süresi boyunca ilgileneceği beşinci İngiliz lider olacağını kaydetti.

Bazı diplomatlar, Avrupa, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve rekor düzeyde yüksek enerji fiyatları gibi ikiz krizlerle karşı karşıya kalırken, Truss’un halefinin istikrarlı bir ortak olacağını umduğunu belirtti.

Macron: İngiltere’de İstikrar İstiyoruz

Truss’un açıkça dost ya da düşman olmadığını söylediği Macron, İngiltere’nin bir an önce istikrarı bulmasının önemli olduğunu belirtti. Macron açıklamasında, “Her şeyden önce istikrar istiyoruz. Kişisel olarak, bir meslektaşımın gittiğini görmek beni her zaman üzer.” ifadelerini kullandı.

İrlanda Başbakanı Micheal Martin, ülkesinin İngiltere ile yakın ekonomik bağlarını vurguladı ve en kısa sürede yeni bir başbakan seçilmesini umduğunu dile getirdi. Avrupa kıtasında büyük bir savaşın sürdüğü bu zamanlarda istikrarın önemli olduğuna vurgu yaptı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın