Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sterlin Dolar Karşısında Altı Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi

Sterlin, İngiltere Merkez Bankası’nın faiz artırımlarını durduracağı beklentisiyle altı ayın en düşük seviyesine ulaştı. Detaylar şöyle...
Sterlin Dolar Karşısında Altı Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi
HABER GİRİŞ

Piyasalar, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz politikasında frene basacağını fiyatlarken, sterlin güçlenen dolar karşısında altı ayın en düşük seviyesine geriledi. LSEG verilerine göre para piyasaları BoE’nin bu yıl daha fazla faiz artırımı yapmayacağını fiyatlandırmasıyla birlikte sterlin, Eylül ayında yüzde 4’ün üzerinde düşüşle Ağustos 2022’den bu yana en büyük aylık düşüşünü yaşamış olacak.

Yatırımcılar ayrıca merkez bankasının önümüzdeki yaz faiz indirimine başlamasını bekliyor. BoE, ekonomik büyümenin yavaşladığına dair işaretler ve Britanya’nın enflasyonunda sürpriz bir düşüş olduğunu gösteren veriler üzerine, Aralık 2021’den bu yana ilk kez yaptığı toplantı olan geçen hafta faiz oranlarını sabit tuttu.

GBP/USD günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Sterlin, dolar karşısında Mart 2023’ten bu yana en düşük seviyesi olan 1,215 seviyesine geriledi. Para birimi Temmuz ayındaki 15 ayın en yüksek seviyesinden istikrarlı bir şekilde düşüyor

CIBC Capital Markets G10 FX stratejisi başkanı Jeremy Stretch, “Son oran beklentilerindeki teslimiyet, makro dalgalanmalar nedeniyle BoE’nin artık faiz artırımlarının sona erdiğinin anlaşılmasıyla birlikte, sterlinde kalan olumsuz rüzgarların altını çiziyor” değerlendirmesinde bulundu.

Son veriler, İngiliz şirketlerinin, artan işsizlik ve durgunluk risklerinin de damgasını vurduğu, korkulduğundan çok daha zorlu bir Eylül ayına maruz kaldığını gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Diğer yandan ABD’de faiz oranlarının uzun süre yüksek kalacağı beklentisi dolar endeksini destekledi ve doların diğer para birimleri karşısında Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkmasına neden oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın