Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sri Lanka’nın IMF Talebine Onay Yolda

Sri Lanka Devlet Başkanı Wickremesinghe, IMF'den talep ettikleri kurtarma paketinin yakında onaylanacağını açıkladı. Detaylar haberde;
Sri Lanka’nın IMF Talebine Onay Yolda
Yorum

Sri Lanka Devlet Başkanı Ranil Wickremesinghe, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) talep edilen 2,9 milyar dolarlık (yaklaşık 55 milyar lira) kurtarma paketinin yakında onaylanacağını açıkladı. Wickremesinghe, Çin Exim Bank’tan alınan güvence mektubunun IMF’ye gönderildiğini kaydetti.

Talep edilen kurtarma paketinin kısa sürede onaylanacağını paylaşan Wickremesinghe, kendilerine düşen kısmın yerine getirildiğini savundu. Bu ayın sonuna kadar IMF’nin kendi payına düşeni yapmasını beklediklerini belirtti.

Anlaşma Kapsamında Zorlu Ekonomik Reformlar Uygulanacak

Dünya Bankası ve Asya Kalkınma Bankası’ndan (ADB) da destek beklediklerine bildirerek, IMF ile yapılan anlaşma kapsamında zorlu ekonomik reformların uygulanması gerektiğine dikkat çekti.

IMF’nin 2029 yılına kadar yıllık 6-7 milyar dolarlık bir ödeme yapması gerektiğine işaret eden Wickremesinghe, IMF ile yapılan anlaşma konusunda detay paylaşmadı.

Anlaşma detaylarının onay sonrasında meclis ile paylaşacağını vurguladı.

Sri Lanka Borçlarını Yeni Yapılanması için Çalışıyor

Bağımsızlık tarihinin en kötü ekonomik krizle savaşan Sri Lanka, yerel ve devlet borçlarının yeniden yapılandırılması için çalışmalar yürütüyor.

Ülke, Ağustos ayında IMF ile 3 milyar dolarlık fon talebi için görüşmelere başlanacağını açıklamıştı. Ağustos ayının sonunda uzun süren görüşmelerin ardından kurtarma paketi için IMF ile ön anlaşmaya vardığını açıklamıştı.

Sri Lanka’nın toplam dış borcunun 51 milyar doları aştığı, 2021’de vadesi dolan yaklaşık 7 milyar dolarlık borcu temerrüde düştüğü de anımsatıldı.

Söz konusu durumlar sonucunda IMF ile yürütülen görüşmelerin 2,9 milyar dolarlık kredi ön anlaşmasına vardığına dikkat çekişmişti.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu