Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF ile Sri Lanka Görüşmeleri Sonuç Verdi! İlk Adım Atıldı

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle boğuşan Sri Lanka'nın bir süredir Uluslararası Para Fonu ile yürütmekte olduğu görüşmelerde önemli bir adım atıldı. Detaylar haberde;
IMF ile Sri Lanka Görüşmeleri Sonuç Verdi! İlk Adım Atıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Siyasi ve ekonomik krizle boğuşan Sri Lanka, bu krizden çıkış için bir süredir Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkileriyle görüşüyordu. Uzun süren görüşmelerin ardından ülkenin, kurtarma paketi için sonunda IMF ile ön anlaşmaya vardığı belirtildi.

Borç yüklü ülkenin, 1948 yılında İngiltere’den bağımsızlığını kazanmasından bu yana yaşadığı en kötü ekonomik krizden kurtulmak için küresel borç verenden yaklaşık 3 milyar dolara kadar kredi talep ettiği biliniyordu.

Sri Lanka halkı aylardır yakıt ve diğer temel mal kıtlığıyla karşı karşıya kalırken, bu durum onları siyasi kargaşa ve şu anda neredeyse yüzde 65’e yükselen enflasyonla karşı karşıya bıraktı.

Perşembe günü yapılması planlanan resmi duyuru öncesinde ismini vermeyi reddeden kaynaklar, Sri Lanka’nın ne kadar para alabileceğini söylemedi. Ancak haberlere yönelik iyimserlik, ülkenin tahvillerini iki ayın en yüksek seviyesine çıkardı.

Kısa Süre İçinde Resmi Açıklama Bekleniyor

IMF, bir haftadır ülkede bulunan ekibinin kalış süresini bir gün uzattığını ve Perşembe günü Sri Lanka merkez bankasında bir basın toplantısı düzenleyeceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

IMF açıklamasında “Kolombo’daki IMF çalışması bir gün uzatıldı çünkü yetkililerle görüşmeler devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Kaynaklar, IMF ekibinin siyasi cephedeki endişeleri gidermek için Salı gecesi geç saatlerde hazine sekreteri de dahil olmak üzere hükümet yetkilileriyle görüştüğünü söyledi.

Siyasi analistler ve yatırımcılar, IMF’nin artık Sri Lanka’ya borç veren Hindistan, Çin ve Japonya’nın destekleyici olmaya devam ettiğine dair işaretleri görmesi gerekeceğini beklese de, daha teknik konuların birçoğunda önceden anlaşmaya varıldığını eklediler.

Anlaşma Haberleri Sonrası Olumlu Hava Oluştu

Kolombo’nun ana hisse endeksi, ön kredi anlaşması haberleriyle birlikte yüzde 2,6 artış gösterdi ve geçen yıl Ocak ayından bu yana en iyi ayını sürdürdü.

Şu anda temerrüde düşen devlet tahvilleri de dolar karşısında 3,7 sent kadar yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.