Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF’den Sri Lanka Görüşmesi Öncesi Önemli Açıklamalar!

Ekonomik krizden çıkmanın yollarını arayan Sri Lanka, yakın bir zamanda Uluslararası Para Fonu yetkilileri ile tekrar bir araya geliyor. Detaylar haberde;
IMF’den Sri Lanka Görüşmesi Öncesi Önemli Açıklamalar!
HABER GİRİŞ

Yerel ve devlet borçlarının yeniden yapılandırılması için çalışmalarını sürdüren ekonomik kriz içindeki Sri Lanka, bir kez daha Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkililerini ağırlamaya hazırlanıyor.

Ziyaret ve görüşmeler öncesinde IMF’den bazı önemli açıklamalar geldi.

IMF, bu ayın sonlarında başkent Kolombo’ya bir ziyaret hazırlarken Sri Lanka’nın, kreditörlerinden yeni bir program için “yeterli güvence” alması gerektiğini söyledi.

IMF: Hedef Ekonomik Krizin Yakın Vadede Atlatılması

Cuma günü yapılan açıklamada ziyaretin amacının, ada ulusunun içinde olduğu ciddi ekonomik krizi yakın vadede atlatmasına yardımcı olacak bir yardım paketi üzerinde anlaşma ve ilerleme sağlamanın olduğu belirtildi.

Yetkililerinin 24-31 Ağustos tarihleri arasında Kolombo’da olacağını açıklayan IMF, Genişletilmiş Fon Kolaylığı (EFF) programının IMF İcra Kurulu tarafından onaylanmasının Sri Lanka için olan önemine de değindi.

GCM Yatırım Banner

Sri Lanka’nın kamu borcunun sürdürülemez olarak değerlendirilmesine bağlı olarak, Genişletilmiş Fon Kolaylığı programının IMF İcra Kurulu tarafından onaylanmasının Sri Lanka’nın alacaklılarına yeterli güvence verilmesini sağlayacağının altı çizildi. Bu durumun borç sürdürülebilirliğinin yeniden sağlanmasına destek vereceği belirtildi.

EFF ve bunun düşük gelirli ülkeler için karşılığı olan Genişletilmiş Kredi İmkanı (ECF), fonun uzun süreli ödemeler dengesi sorunu yaşayan ülkeler için sağladığı orta vadeli desteğin temel araçları olarak biliniyor.

Kredi Paketi 2 ila 3 Milyar Dolar Civarında

IMF ile üzerinde anlaşılan mali konsolidasyon önlemlerine odaklanan geçici bütçeyi Eylül ayında sunacağını söyleyen Sri Lanka Devlet Başkanı Ranil Wickremesinghe’ye göre, IMF ile müzakere edilen kredi paketi 2 milyar ile 3 milyar dolar arasında.

22 milyonluk ülke, Kovid-19 pandemisinin ve ekonomik kötü yönetimin birleşik etkisinden kaynaklanan ve 1948’de İngiltere’den bağımsızlığını kazanmasından bu yana en şiddetli mali kriziyle karşı karşıya.

Sri Lanka’nın bu yılın başlarındaki toplam ikili borcu, IMF tarafından 2020 sonu itibarıyla 6.2 milyar dolar olarak tahmin edildi. Ülkenin ayrıca 14 milyar dolarlık uluslararası devlet tahvili borcu bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın