Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sri Lanka’da Ana Gündem: Borçların Yapılandırılması

Ekonomik krizle boğuşan Sri Lanka, yerel ve devlet borçlarının yeniden yapılandırılması için çalışmalar yürütüyor. Detaylar haberde;
Sri Lanka’da Ana Gündem: Borçların Yapılandırılması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sri Lanka Devlet Başkanı Ranil Wickremesinghe Cuma günü yaptığı açıklamada, ada ülkesinin bağımsız tarihindeki en kötü mali kriziyle savaştığını söyledi.

Ülke, 3 milyar dolarlık fon sağlama umuduyla Ağustos ayı içinde Uluslararası Para Fonu (IMF) ile kurtarma müzakerelerini tekrar başlatmaya hazırlanıyor.

Sri Lanka Hükümeti Krizden Çıkmanın Yollarını Arıyor

Hükümet, mali ve hukuk danışmanları Lazard ve Clifford Chance ile birlikte tahvil sahiplerine borçlu olunan yaklaşık 12 milyar dolar da dahil olmak üzere denizaşırı borçları yeniden yapılandırma planını sonuçlandırmak için çalışıyor.

Kolombo’da bir konferansta konuşan Wickremesinghe “Yerel borca ​​bakmamız gerekiyor mu? Bunun geniş kapsamlı sonuçları var. Finansal danışmanlar her iki şeye de bakıyorlar” ifadelerini kullandı.

Sri Lanka’nın merkez bankası başkanı önceden yaptığı açıklamada ülkenin yerel borcu yeniden yapılandırmaya çalışmayacağını söylemişti.

GCM Yatırım Banner

IMF, İç Borç Konusunda Uyarıyor

IMF ayrıca daha önce ülkeleri yerel borçları yeniden yapılandırma sorunları konusunda uyarmış ve bunun yerel bankalar üzerindeki etkisinin altını çizmişti.

IMF yetkilileri Aralık ayındaki bir blog yazısında “İç borcu yeniden yapılandırmak ameliyat gibidir. Bunu yalnızca mecbur kalırsanız yaparsınız ve yarardan çok zararı varsa bundan kaçınırsınız” demişti.

Bu arada Sri Lanka’nın ana muhalefet partisinin lideri Sajith Premadasa, Cuma günü Wickremesinghe ile bir araya geldi. Premadasa görüşme sonrasında Twitter’da “Ekibimle birlikte başkanla geniş kapsamlı tartışmalar yaptım” açıklamasında bulundu.

Hayati turizm endüstrisini yok eden pandemi sürecinden ve Gotabaya Rajapaksa hükümetinin zorladığı vergi indirimlerinden sert bir şekilde etkilenen Sri Lanka, 1948’de kazandığı bağımsızlığından bu yana en kötü ekonomik krizini yaşıyor. Uzayan yakıt kuyrukları ve yükselen enflasyon, Sri Lankalılar için artık bir rutin haline geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.