Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF ve Sri Lanka Görüşmelerinin İlk Turunda Sonuç Yok

IMF ve Sri Lanka arasındaki müzakerelerde ilk etap tamamlanırken kurtarma paketi konusunda henüz uzlaşma sağlanamadı. Detaylar haberde;
IMF ve Sri Lanka Görüşmelerinin İlk Turunda Sonuç Yok
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Sri Lanka arasında bir süredir devam eden müzakereler sona erdi. Görüşmelerin ilk etabının tamamlanmasının ardından her iki taraftan açıklamalar geldi.

20 Haziran’da başlayan müzakerelerde iflasa yakın ülkenin düze çıkarılabilmesi adına hazırlanan kurtarma paketi konusunda henüz anlaşma sağlanamadığı duyuruldu.

EFF Düzenlemesi İçin Görüşmeler Sürecek

Bununla birlikte, Perşembe günü Sri Lanka saatiyle öğlen saatlerinde yayınlanan açıklamada IMF, müzakereleri sürdürme sözü verdi.

Açıklamada “Yakın vadede genişletilmiş fon kolaylığı (EFF) düzenlemesi konusunda anlaşmaya varmak amacıyla görüşmeler sürmeye devam edecek” ifadeleri kullanıldı.

Kamu borcunun sürdürülemez olarak değerlendirildiğini kaydeden IMF, yönetim kurulu onayının “Sri Lanka’nın alacaklılarından borç sürdürülebilirliğinin geri kazanılacağına dair yeterli finansman güvencesi” gerektireceğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

IMF’e göre “Genişletilmiş Fon İmkanı (EFF)” ve bunun düşük gelirli ülkeler için karşılığı olan “Genişletilmiş Kredi İmkanı (ECF)” fonun uzun süreli ödemeler dengesi sorunu yaşayan ülkeler için sağladığı orta vadeli desteğin temel araçlarıdır.

Sri Lanka Tarihinin En Büyük Krizini Yaşıyor

22 milyonluk bir ada ülkesi olan Sri Lanka, 1948’de bağımsızlığını kazanmasından bu yana en kötü mali kriziyle karşı karşıya. Yakıt ödemeleri yapma konusunda zorlanan ülke, bazı vadesi gelen dış borçların ödenememesi nedeniyle ilk kez temerrüde düşmüştü.

Reuters’in bildirdiğine göre, yaklaşık bir hafta yetecek kadar yakıtı bulunan ve en az iki hafta sonra yeni sevkiyatları gerçekleştirebilecek Sri Lanka, tedariklere kısıtlamalar getirerek bunların tren ve otobüs gibi kamu hizmetlerinde ve sağlık sektörüyle ilgili hizmetlerde kullanımını sınırladı. Yasağın iki hafta sürmesi planlanıyor.

Sri Lanka ülkede çıkan olaylar nedeniyle kentsel alanlarda okulları da kapatırken; yetkililer, vatandaşları evden çalışmaya davet etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.