Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sri Lanka’nın Devrik Cumhurbaşkanı Ülkeye Geri Dönebilir!

Kendisine yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre Sri Lanka'nın devrik cumhurbaşkanı Rajapaksa, Eylül ayı başlarında evine dönebilir. Detaylar haberde;
Sri Lanka’nın Devrik Cumhurbaşkanı Ülkeye Geri Dönebilir!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son dönemin en ağır ekonomik kriziyle birlikte çıkan sokak gösterileri sonucunda Sri Lanka’dan ayrılmak durumunda kalan eski cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa’nın yeniden ülkesine dönebileceği konuşuluyor.

Kendisine yakın iki kaynağın Reuters’e verdiği demece göre Rajapaksa, Temmuz ayında bir halk ayaklanmasından kaçtıktan sonra yaklaşık iki hafta içinde eve dönebilir. Bunun gerçekleşmesi ise güvenliğini sağlamak için yapılan düzenlemelere bağlı görünüyor.

Kaynaklardan biri, eski cumhurbaşkanının geri dönüşünün kısmen Tayland’daki kalışının maliyetleriyle bağlantılı olduğunu söyledi.

Sri Lanka medyası, Rajapaksa’nın Çarşamba günü geri dönebileceğini bildirmişti. Ancak kaynaklar, Rajapaksa’nın partisi Sri Lanka Podujana Peramuna (SLPP) ile hükümet arasında güvenliği ve diğer endişeleri üzerine görüşmeler devam ederken varışın ertelendiğini ifade etti.

Sri Lankalı bir hükümet yetkilisi olan kaynaklardan biri, “Kesinlikle geri dönmek istiyor. Ama asıl mesele güvenlik ve istihbarat onun dönüşünü ertelemesini tavsiye etti. Güvenliği için düzenlemeler yapılabilirse, iki hafta içinde veya ondan önce dönebilir” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

Rajapaksa’nın Masraflarının Çoğunu Destekçileri Karşılıyor

Diğer kaynak ise Tayland’da kalışının yüksek maliyetinin, mümkün olan en kısa sürede eve dönüş arayışında önemli bir unsur olduğunu söyledi. Kaynak, “Başkanlık süiti, özel jet ve günün her anı güvenlik maliyetini içerdiğinden fatura şimdiden birkaç yüz milyon rupiye ulaştı. Maliyet açıkçası fahiş hale geliyor” ifadelerini kullandı.

Rajapaksa ailesine yakın başka bir kaynağa göre, masraflar büyük ölçüde bazı destekçileri tarafından karşılanıyor.

Kariyawasam: Ülkeye Dönüşü için Düzenleme Arayışındayız

SLPP Genel Sekreteri Sagara Kariyawasam, partinin Rajapaksa’nın dönüşü için düzenlemeler arayan Başkan Ranil Wickremesinghe ile görüştüğünü söyledi. Kariyawasam “Ülkeye dönüşünün mümkün olan en kısa sürede kolaylaştırılmasını talep ettik” şeklinde konuştu.

Wickremesinghe geçen hafta yaptığı açıklamada Rajapaksa’nın dönüşü için herhangi bir planın varlığından haberinin olmadığını söylemişti.  Ayrıca Rajapaksa’ya karşı herhangi bir yasal işlemin Sri Lanka yasalarına uygun olarak devam edeceğini söylemişti.

Yolsuzlukla mücadele kuruluşu Uluslararası Şeffaflık Örgütü, Sri Lanka’nın, Rajapaksa’nın başbakan ve maliye bakanı olan iki erkek kardeşi de dahil olmak üzere, “mevcut ekonomik krizden sorumlu kişilere karşı harekete geçmek” için ülkenin üst mahkemesine başvurduğunu söylemişti.

Bu arada ülke, en ağır ekonomik krizlerinden biriyle başa çıkmaya çalışırken, Uluslararası Para Fonu’ndan bir ekip, borç yeniden yapılandırma çerçevesini de içerecek olan 3 milyar dolarlık olası bir kurtarma paketi konusunda görüşmeler yapmak için ülkeye gelecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın