Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sri Lanka Kriz Azalırken 286 Üründe İthalat Kısıtlamasını Kaldırdı

Sri Lanka Maliye Bakanlığı, ülkede ekonomik krizin azalan etkilerinin ardından, çok sayıda üründe ithalat kısıtlamasını kaldırdı.
Sri Lanka Kriz Azalırken 286 Üründe İthalat Kısıtlamasını Kaldırdı
HABER GİRİŞ

Sri Lanka Maliye Bakanlığı yaptığı açıklamada, ülkede uygulanan 286 ürün üzerindeki ithalat kısıtlamalarının kaldırıldığı bildirildi. Hindistan’ın güney kıyısındaki ada, döviz rezervlerinin tükenmesi nedeniyle geçen yıl krize girdi.

Hükümet, deniz ürünleri, elektronik ve hatta müzik aletleri dahil olmak üzere 3.200’den fazla ürünün ithalatını sınırladı. Sri Lanka, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) 2,9 milyar dolarlık bir kurtarma paketi sağlaması, yükselen enflasyonu yavaşlatması ve döviz rezervlerini yeniden inşa etmeye başlamasıyla son dokuz ayda rezervlerini artırdı.

Ada ülkesinin rezervleri, güçlü döviz havaleleri ve turizm kazançlarının yardımıyla Mayıs ayında yüzde 26 artarak 17 ayın en yüksek seviyesi olan 3,5 milyar dolara ulaştı. Merkez bankası verilerine göre, yerel para birimi bu yıl yaklaşık yüzde 24 arttı.

Maliye Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Ekonominin istikrar kazanmasıyla birlikte 286 ürün üzerindeki ithalat kısıtlamaları Cuma gece yarısından itibaren kaldırıldı.” ifadelerine yer verdi. Açıklamada, Mart 2020’de yasaklanan araç ithalatı da dahil olmak üzere 928 ürün üzerindeki kısıtlamaların devam edeceği belirtildi.

Kısıtlamalardan kurtulan son listede demiryolu vagonlarından radyo yayın alıcılarına kadar geniş bir kalem yer alıyor. Sri Lanka ayrıca bu haftadan itibaren 60 temel ilacın fiyatını yüzde 16 oranında düşürecek .

GCM Yatırım Banner

Krizin hafiflemesine rağmen ülkenin, ilk IMF programı denetlemesi için Eylül ayına kadar alacaklılarla borç müzakerelerini tamamlaması ve toparlanmasını sürdürülebilir bir yola sokmak için önemli ekonomik reformları uygulaması gerekiyor.

IMF, Sri Lanka ekonomisinin geçen yılki yüzde 7,8’lik daralmanın ardından bu yıl yaklaşık yüzde 3 küçülmesini bekliyor. Hükümet ise gelecek yıl büyümeye dönüş olmasını bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.