Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sri Lanka Ekonomiyi İstikrara Kavuşturmak için Çalışacak

Sri Lanka, ülkenin kamu maliyesinin güçlendirilmesi dahil ekonomiyi istikrara kavuşturmak için adımlar atacağını açıkladı. Detaylar altta;
Sri Lanka Ekonomiyi İstikrara Kavuşturmak için Çalışacak

Sri Lanka’da borsa ekonomik kriz nedeniyle bugün itibarıyla 5 günlüğüne geçici olarak kapatıldı.

Tarihinin en kötü kriziyle mücadele eden Sri Lanka’dan gelen yeni açıklamada ülkenin kamu maliyesinin güçlendirilmesi de dahil olmak üzere ekonomiyi istikrara kavuşturmak için adımlar atılacağı belirtildi.

Sri Lanka Hazine Bakanı Mahinda Siriwardana, hükümetin yardım istemek için Uluslararası Para Fonu’na (IMF) bir heyet göndermesinin ardından açıklamada bulundu.

Siriwardana, hükümetin kaynakları dikkatli bir şekilde yönetmesi ve ekonomide birçok soruna neden olduğu için bütçe açığını azaltması gerektiğini söyledi.

Nitekim rakamlar, Nisan ayında yaklaşık 125 milyar Sri Lanka rupisi banknot basılırken artan döviz kıtlığına rağmen hükümet harcamalarının da arttığını gösterdi.

Sri Lanka daha önce borçlarını açıklayamayacağını duyururken Hazine Bakanı hükümetin yeterli geliri olmadığını ve artık dış kredi alabilecek durumda olmadığını sözlerine ekledi.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Sonuçta Güney Asya ülkesi ciddi bir ekonomik kriz yaşıyor ve dış rezervler 2 milyar doların altında. Alınan bilgilere göre Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa Pazartesi günü 17 bakandan oluşan yeni kabineyi seçti.

Tüm kabine, ekonomik ve siyasi krizden kaynaklanan kitlesel protestolar nedeniyle bu ayın başlarında istifa etti. Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın hamlesi, ülkenin IMF görüşmelerinin hemen öncesinde geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu