Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Krizle Boğuşan Sri Lanka Borsayı 5 Gün Kapatma Kararı Aldı!

Ekonomik krizin vurduğu ada ülkesi, temerrüdün ardından borsayı beş gün süreyle geçici olarak kapatacağını açıkladı. İşte detaylar;
Krizle Boğuşan Sri Lanka Borsayı 5 Gün Kapatma Kararı Aldı!
HABER GİRİŞ

Tarihinin en kötü ekonomik kriziyle mücadele eden Sri Lanka, bu hafta borçlarını ödeyemeyeceğini açıkladı.

Sri Lanka Merkez Bankası Başkanı P. Nandalal Weerasinghe, ülkenin borçlar yerine temel ithalata odaklanma gerekliliğini vurgulayarak temerrüt duyurmuştu.

Borsa Yatırımcıların Ekonomik Koşulları Sindirmeleri için Kapatılıyor

Borç gelişmesinin ardından Sri Lanka, borsayı 5 gün süreliğine geçici olarak kapatma kararı aldı.

Sri Lanka Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bugün Colombo Menkul Kıymetler Borsası’nı 18 Nisan’dan itibaren beş iş günü için geçici olarak kapatacağını duyurdu.

Sri Lanka’nın menkul kıymetler komisyonu, yatırımcılara ülkenin ekonomik koşullarını sindirmeleri için zaman vermek amacıyla Colombo Menkul Kıymetler Borsası’nın (CSE) önümüzdeki hafta durdurulmasını emretti.

GCM Yatırım Banner

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“SEC, kendileri tarafından öne sürülen gerekçeleri dikkatle değerlendirdi ve ülkedeki mevcut durumun borsa üzerindeki etkisini, özellikle menkul kıymet alım satımı için düzenli ve adil bir piyasa yürütme kabiliyetini değerlendirdi.”

SEC, bilinçli yatırım kararları verebilmeleri için halihazırda geçerli olan ekonomik koşullar hakkında daha fazla netlik ve anlayışa sahip olma fırsatı verilmesinin, yatırımcıların yanı sıra diğer piyasa katılımcılarının da yararına olacağı görüşünde olduğunu bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.